Press "Enter" to skip to content

Trudności z likwidacją spółki – oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości

Kiedy spółkę uznaje się za niewypłacalną?

Spółka jest uznawana za niewypłacalną wtedy, kiedy nie wykonuje wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeśli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań przekracza trzy miesiące. Domniemywa się także , że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań gdy zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku , a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące,  sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Kluczowe podczas ogłoszenia takiej decyzji jest zaspokojenie kosztów postępowania. Jeśli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów sąd może także  oddalić wniosek. Mówi o tym art. 13 ust. 1 prawa upadłościowego.

Co stanowi majątek spółki?

Przez majątek spółki rozumie się przede wszystkim aktywa. Podczas oceny, czy spółka dysponuje środkami na prowadzenie postępowania upadłościowego, sąd upadłościowy nie uwzględnia majątku zabezpieczonego rzeczowego lub zastawem.

Co składa się na koszty postępowania upadłościowego?

Według ustawodawcy na koszty postępowania upadłościowego składają się:

  • opłaty sądowe,
  • wydatki niezbędne dla osiągnięcia celu postępowania, w tym m.in.:
    • wynagrodzenie i wydatki syndyka, nadzorcy sądowego, zarządcy,
    • wynagrodzenia i wydatki rady wierzycieli,
    • koszty doręczeń, ogłoszeń itd.,
    • podatki od nieruchomości ,
    • opłaty związane z zarządem masy upadłościowe (wydatki ze stosunków pracy, umów zlecenia , składki na ubezpieczenie społeczne, wydatki związane z likwidacją masy upadłościowej itp.

Pozostałe przyczyny oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości

Zgodnie z art. 13 ust. 2 prawa upadłościowego  sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości wówczas, gdy majątek spółki jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania. Nie są to jednak czynniki obligatoryjne. Dopiero po dogłębnym sprawdzeniu stanu faktycznego oraz porównaniu wartości majątku nieobciążonego z kosztami postępowania upadłościowego sąd może podjąć decyzję o oddaleniu wniosku.

Źródło: http://kancelaria-golebiowska.com.pl