Press "Enter" to skip to content

Turkusowe zasłony – idealny dodatek do wnętrz skandynawskich

Jak podkreślić skandynawski styl? Dlaczego turkusowe zasłony to idealny dodatek do wnętrz skandynawskich? Przedstawiamy krótki poradnik, jak wprowadzić miłą odmianę we wnętrzach.

Turkusowy kolor we wnętrzach

Niezwykle energetycznym kolorem, który gości od wielu sezonów na wybiegach modowych jest turkus i wszystkie jego odcienie. Pojawia się zwłaszcza w letnich stylizacjach. W aranżacji wnętrz ciągle jednak jest pomijany. Moda na skandynawski wystrój sprawiła, że dążymy do uzyskania jasnej i niemal sterylnej przestrzeni, nie wiedząc jak uatrakcyjnić te nieskazitelnie białe wnętrza.

Styl skandynawski – co tak naprawdę o nim wiesz?

Styl skandynawski wywodzi się, jak sama nazwa wskazuje, z Półwyspu Skandynawskiego. To właśnie tam, w Szwecji, artysta malarz Carl Larsson rozpoczął malowanie jasnych obrazów, których zadaniem było rozjaśnienie wnętrz. Jasne barwy używane we wnętrzach takich krajów jak Szwecja, Finlandia, Norwegia wynikają z problemu niewystarczającej ilości światła naturalnego w pomieszczeniach. Choć skandynawski styl wyróżnia także prostota i minimalizm, nie musi on wcale wzbudzać uczucia chłodu. Jasna jest tylko baza. Białe, beżowe lub w kolorze ecru ściany, malowane na biało drewniane meble podkreślane są mocnymi akcentami kolorystycznymi, które poprawiają nastrój i ocieplają wnętrza. Dodatki to zwykle rozmaite struktury materiałów.

Turkusowe zasłony

Kolor turkusowy kojarzy się wyjątkowo pozytywnie, najczęściej z morzem, piękną pogodą oraz wakacjami. Według designerów kolor turkusowy inspiruje do dokonywania zmian. Filozofia feng shui utrzymuje, że turkusowe kolory zasłon mogą pomóc domownikom podejmować lepsze decyzje życiowe, gdyż sprzyjają wsłuchiwaniu się w siebie. Intensywne odcienie turkusu świetnie wpisują się w jasne skandynawskie pomieszczenia. Morskie odcienie turkusu wpisują się w aranżacje w stylu marynistycznym. To także popularny element wystroju skandynawskich wnętrz. Takie wnętrza spotkamy nie tylko w skandynawskich salonach, ale także w pokojach dziecięcych czy łazienkach. Takie wnętrza najłatwiej zbudować w oparciu o jasne ściany i meble w połączeniu z turkusowymi zasłonami. Łatwo będzie zmienić koncepcję wystroju, jeśli zapragniemy zmian i nie będziemy mieli ochoty na długotrwały remont.

Turkusowe zasłony pasują zarówno do tradycyjnego skandynawskiego stylu, jak i tego nieco bardziej eleganckiego. Podkreślą białą oprawę okienną, ale dobrze komponują się także z naturalnym kolorem drewna. Turkus jest bardzo uniwersalny. Jasne odcienie turkusu nie zaciemnią bardzo wnętrza, a dla ceniących maksymalną ciemność w nocy sprawdzą się turkusowe zasłony z materiału zaciemniającego.

W skandynawski styl idealnie wpisują się turkusowe zasłony wykonane z naturalnych materiałów, do których styl ten przywiązuje dużą uwagę. Wybierzmy zatem materiały takie jak bawełna, płótno czy len. Dla uzupełnienia wnętrza warto w podobnym kolorze wybrać inne dodatki, na przykład narzuty na łóżko, poduszki dekoracyjne lub figurki na parapecie. Sam kolor dodaje stylu i nie musimy się mocno wysilać. Zadbajmy tylko o jasną bazę. Turkusowe zasłony z pewnością będą stanowiły inspirację do urządzania całego pomieszczenia.