Press "Enter" to skip to content

Typowe prace serwisowe wózka widłowego

Wózki widłowe to prawdziwa podstawa jeśli chodzi o sprzęt używany w szeroko rozumianej gospodarce magazynowej. Aby jednak mogły one działać we właściwy sposób, niezbędne są różnego rodzaju prace serwisowe. A jakie z nich są najpopularniejsze?

Co obejmuje serwis wózków paletowych?

Naprawy wykonywanie w wózkach paletowych mogą mieć bardzo zróżnicowany zakres. Obejmować mogą różne uszkodzenia, wśród których wymienić należy przede wszystkim likwidację nieszczelności układów olejowych i systemów smarowania oraz hydraulicznych. Dodatkowo serwis wózków widłowych może dotyczyć także naprawy poszczególnych stalowych komponentów w konstrukcji, takich jak pęknięcia czy wgniecenia. Pozornie tego rodzaju defekty mogą wydawać się niegroźne, lecz w praktyce ich długotrwałe lekceważenie może doprowadzić do osłabienia konstrukcji oraz stałego unieruchomienia całego wózka. W praktyce podejmowane prace naprawcze polegają na wymianie uszkodzonych elementów przez serwis na te nowe i pełnowartościowe.

Inne czynności serwisowe

Przytoczone powyżej prace to nie jedyne czynności podejmowane w czasie usług serwisowych w wózkach paletowych. Oprócz nich bowiem istotna jest również wymiana oleju, smarowanie i regulacja elementów. Istotne będzie również przeprowadzanie prac konserwacyjnych, które łączone są z całościowym czyszczeniem. Wiadome jest, że w wyniku usunięcia ze wszystkich części mechanicznych osiadłych na nich zanieczyszczeń będą one później znacznie sprawniej działały. Sama konserwacja ma natomiast na celu przedłużenie ich żywotności i przygotowaniu do wykonywania prac na kolejne roboczogodziny. Oczywiście serwis wózków paletowych może czasami obejmować także mniej skomplikowane działania. Do takich prostych, aczkolwiek nie mniej ważnych należy, chociażby wymiana ogumienia (opon i dętek) wraz z wymianą na nowe rolek jezdnych.

Jak wygląda procedura serwisowa?

Zgłoszenie zapotrzebowania na serwis wózka widłowego jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie znaleźć odpowiedniego wykonawcę, a następnie skontaktować się z nim. Kolejnym etapem jest zlecenie odbioru serwisowanego wózka paletowego przez firmę. Następnie sprzęt trafia na oględziny do serwisu, na podstawie których dokonuje się konkretnej wyceny koniecznych prac. Po zaakceptowaniu kosztorysu i potwierdzeniu przez klienta chęci wykonania prac serwisowych specjaliści przystępują do działania. Oczywiście czas realizacji usługi będzie tu każdorazowo uzależniony między innymi od stopnia złożoności zlecenia i jego czasochłonności.

Podsumowanie

Prace serwisowe podobnie jak inne działania podejmowane przy wózkach widłowych powinny być wykonywane wyłącznie przez uznanych specjalistów. Oczywiście wszystkie czynności muszą być zrealizowane zgodnie z zaleceniami producenckimi. Z tego względu należy wybierać doświadczone w świadczeniu usług serwisowych firmy. Aby można było je efektywnie wykonać, konieczne jest także posiadanie odpowiednich warunków. Tylko wówczas będzie można osiągnąć najwyższej jakości efekt.

inspiracja: lubritech.com.pl – karetka wideł