Press "Enter" to skip to content

W czasie walki z koronawirusem rośnie zapotrzebowanie na sprężone powietrze

Odkąd w Chinach pod koniec 2019 roku pojawił się groźny koronawirus, zarażeniu uległo już ponad milion osób na świecie, a liczba nowych zainfekowanych i ofiar stale rośnie. Ludzkość znalazła się w sytuacji, do której była nieprzygotowana, dlatego najważniejsze jest, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa. Nadal nie powstała szczepionka przeciwko temu wirusowi. Nie opracowano też skutecznego lekarstwa. Kluczowym zabiegiem jest ochrona przed zakażeniem, szczególnie z uwagi na fakt, że nowy koronawirus SARS-CoV-2 może być aktywny w powietrzu przez kilka godzin.

Sprężone powietrze – zastosowanie

W ludzkim organizmie śluzówki dróg oddechowych pełnią istotną funkcję, ponieważ tworzą barierę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz alergenami. Przy niskiej wilgotności powietrza, ryzyko zarażenia się wirusem jest trzykrotnie wyższe niż przy jego optymalnym nawilżeniu. W zbyt suchym powietrzu wirusy mają tendencję do dłuższego utrzymywania się, dlatego nawilżacze powietrza wyposażone są w sprężarki. Powietrze może być też produktem leczniczym, w tym przypadku jest to medyczne powietrze sprężone. Swoje zastosowanie znajduje jako powietrze do wentylacji pacjentów na intensywnej terapii czy w komorach hiperbarycznych, jest także wykorzystywane w laboratoriach. To właśnie sprężone powietrze znajduje się w respiratorach ratujących życie osobom z koronawirusem, które mają problemy z oddychaniem. Jest ono również niezbędne do czyszczenia trudno dostępnych powierzchni i urządzeń elektronicznych, np. smartfonów i laptopów. W obecnej sytuacji stały się one doskonałym siedliskiem dla drobnoustrojów i warto je dezynfekować przy użyciu sprężonego powietrza.

Wybór odpowiedniej sprężarki

Dla ułatwienia wyboru odpowiedniej sprężarki należy sprecyzować potrzeby. Na rynku dostępna jest szeroka gama kompresorów, w tym sprężarki śrubowe (olejowe i bezolejowe). Sprężanie powietrza w tych urządzeniach odbywa się za pomocą dwóch wirników (męskiego – czynnego i żeńskiego – biernego), które obracają się w przeciwnych kierunkach. Charakteryzują się one wielostopniową filtracją. Pozwalają wyprodukować krystalicznie czyste sprężone powietrze, niezbędne w walce z pandemią koronawirusa. Sprężarki śrubowe to urządzenia bardzo wydajne i niemal niezawodne. Dzięki nim można stworzyć stacje wytwarzania sprężonego powietrza, które mogą być wykorzystywane w branży medycznej. W sprężarkach bezolejowych tłok produkowany jest z materiałów o niskim współczynniku tarcia i dlatego też do ich działania nie jest potrzebne smarowanie olejem. Wytworzone przez nie powietrze charakteryzuje się najwyższą jakością, nie zawiera oleju i mikroorganizmów. Sprężarki bezolejowe stosowane są w zakładach przemysłowych wymagających szczególnej sterylności. Obsługa tego typu urządzeń nie sprawia żadnych trudności i nie emitują one do środowiska szkodliwych substancji. Najważniejsze przy zakupie sprężarki jest oznakowanie CE, które informuje o spełnianiu przez maszynę norm Unii Europejskiej.

Nowoczesne sprężarki bezolejowe zapewniają najwyższą jakość sprężonego powietrza, wolnego od zanieczyszczeń. Nic dziwnego, że z dnia na dzień zyskują na popularności, szczególnie w obecnej sytuacji epidemiologicznej na świecie. System sprężonego powietrza musi się sprawdzić przede wszystkim w sytuacjach krytycznych, czyli na oddziałach przepełnionych pacjentami z niewydolnością oddechową. Producenci sprężarek intensyfikują swoje działania, aby sprostać wymaganiom, odpowiedzieć na zapotrzebowanie szpitali i zagwarantować im odpowiedni sprzęt.