Wazektomia to prosta i skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Zamiast stosować prezerwatywy czy środki hormonalne, niektórzy decydują się na ten zabieg. Jednak przed podjęciem decyzji warto dobrze zrozumieć, na czym on polega.
Czym jest wazektomia?
Zabieg polega na podwiązaniu lub przedzieleniu nasieniowodów – cienkich rurek, którymi plemniki przemieszczają się z jąder do cewki moczowej podczas wytrysku. Skutecznie uniemożliwia to wydostawanie się plemników i zapładnianie komórki jajowej. Otwarte pozostają kanaliki odprowadzające inne płyny, więc ejakulat wciąż jest wytwarzany, ale bez zawartości nasienia.
Sama procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie 15-30 minut. Lekarz wprowadza specjalne narzędzia przez dwa małe nacięcia w worku mosznowym. Po zlokalizowaniu i podwiązaniu nasieniowodów, rany są zaszywane.
Zabieg jest uznawany za jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych form antykoncepcji. Ryzyko powikłań jest minimalne, a skuteczność sięga 99,85%. Dla porównania, prezerwatywy mają skuteczność na poziomie 98%, a pigułki antykoncepcyjne 91%.
Jednak wazektomia wiąże się również z kilkoma niedogodnościami. Przez pierwsze dni po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, ból i krwiak w okolicach jąder. Rzadko zdarza się ból przewlekły lub powikłania związane z ranami.
Na co zwracać uwagę?
Co ważne, metoda ta nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego dla bezpieczeństwa zaleca się nadal stosować prezerwatywy przy kontaktach z nową partnerką.
Zazwyczaj od wazektomii odstrasza mężczyzn jej nieodwracalny charakter. Choć teoretycznie możliwa jest operacja odwracająca skutki, nie gwarantuje przywrócenia płodności. Dlatego zabieg ten powinien być dobrze przemyślany, szczególnie przez młodych mężczyzn planujących potomstwo w przyszłości.
Ostatecznie to osobista decyzja każdego mężczyzny. Wazektomia zapewnia stałą, niemal 100% ochronę przed niechcianą ciążą. Może być wygodniejszą alternatywą dla innych metod antykoncepcyjnych. Jednak ze względu na ryzyko utraty płodności, decyzja powinna być dobrze przemyślana. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, lepiej wybrać mniej inwazyjne metody kontroli urodzeń.