Press "Enter" to skip to content

Zakup tabletu – na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Nie chcesz nosić ze sobą ciężkiego i niezbyt poręcznego laptopa? Ekran smartfona jest dla ciebie za mały? W takim przypadku warto rozważyć zakup tabletu – urządzenie łączące cechy zarówno wydajnego laptopa, jak i nowoczesnego telefonu.

Charakterystyka produkt

Tablet to funkcjonalne, mobilne urządzenie. Gadżet świetnie sprawdzi się jako główne narzędzie pracy w czasie podróży, ale posłuży też do przeglądania internetu, oglądania filmów w serwisach streamingowych, słuchania muzyki, prowadzenia videorozmów biznesowych, a nawet grania w ulubione gry. Naprawy tabletów mogą okazać się jednak bardzo obciążające dla portfela, dlatego warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze specyfikacją tego typu produktów i świadomie podjąć decyzję o zakupie.

Na co zwrócić uwagę?

Pierwszą istotną cechą urządzenia jest przekątna ekranu. Przykładowo, jeśli urządzenie ma służyć do oglądania filmów, lepiej sprawdzi się tablet 10-calowy. Mniejszy, 7-calowy model będzie z kolei bardziej poręczny i bez problemu zmieści się w torbie czy plecaku. Kinomaniacy powinni zwrócić z kolei uwagę na rozdzielczość, która często okazuje się słabym punktem tanich tabletów.

Ważna jest też obudowa i materiał jej wykonania. W przypadku droższych urządzeń spotkać można obudowy aluminiowe, cechujące się dużą wytrzymałością i efektownym wyglądem. Tańsze modele wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego i wymagają sprawdzenia przed zakupem. Jeśli obudowy uginają się pod naciskiem rąk, można być niemal pewnym, iż nawet przy umiarkowanej eksploatacji, po krótkim czasie niezbędna będzie naprawa tabletów.

Tablety różnią się też systemami operacyjnymi. Gadżety wyprodukowane przez firmę Apple posiadają iOS, a pozostałe popularnego Windowsa lub znanego ze smartfonów Androida (najpopularniejsza opcja). Oczywiście warto też zwrócić uwagę na wersję systemu – im jest ona starsza, tym więcej problemów może generować. System można jednak odpowiednio zaktualizować. Jeśli nie czujemy się na siłach, by wykonać ją samodzielnie, z pomocą przyjdzie nam serwis tabletów.

Co w środku obudowy?

Przechodząc już do mniej rzucających się w oczy parametrów, warto wspomnieć o procesorze. Tańsze tablety z czterordzeniowymi procesami będą odpowiednie do przeglądania internetu, ale mogą okazać się problematyczne przy zaawansowanych grach czy aplikacjach. W takich przypadkach należy rozważyć zakup tabletu z sześcio- lub nawet ośmiordzeniowym procesorem i przynajmniej trzema GB pamięci RAM.

Dla tych, którzy chcą na swoim tablecie instalować sporo aplikacji lub też przechowywać zdjęcia, warto postawić na sprzęt z minimum 32 GB wbudowanej pamięci flash. W tańszych modelach, dysponujących zazwyczaj 16 GB pamięci, niezbędne będą dodatkowe karty pamięci. Należy więc zwrócić uwagę, czy tablet jest wyposażony w czytnik takich kart.

Naprawy tabletów w niektórych przypadkach mogą okazać się bardzo kosztowne, dlatego warto sprawdzić producenta płyty głównej, który stanowi najważniejszy, a zarazem najdroższy w ewentualnej wymianie moduł. Dla wymagających klientów istotna może być też wodoszczelność. Nie ma bowiem nic gorszego w podróży czy podczas wakacji niż zalany tablet.

Dodatkowo warto rozważyć zakup programu antywirusowego – urządzenie jest w takim samym stopniu narażone na ataki jak smartfon czy laptop. W przypadku zainfekowania sprzętu złośliwym oprogramowanie, niezbędny może się okazać serwis tabletów.

Warto dokładnie przemyśleć wybór sprzętu i postawić na sprawdzone marki, które wykonane są z solidnych komponentów. Naprawa tabletów z dolnej półki, które cechują się krótszą żywotnością, może okazać się kosztowna. Należy rozważyć też, które z dodatkowych opcji mogą okazać się w naszym przypadku przydatne. Przykładowo urządzenia z mniejszą pamięcią flash potrzebują czytników kart, a jeśli zamierzamy często wykorzystywać sprzęt poza domem lub też będą z nich korzystać dzieci, pożądaną cechą będzie wodoszczelność. Zalany tablet prawdopodobnie trzeba będzie oddać do serwisu. Tablet wyposażony w wysokojakościowe komponenty i dobrany zgodnie z preferencjami użytkownika z całą pewnością będzie bowiem udanym zakupem, przez lata cieszącym nas swoją funkcjonalnością.