Załadunek i wyładunek towarów, zwłaszcza tych o większych gabarytach, często odbywa się przy koniecznym użyciu odpowiedniego do tego sprzętu. Na rozległym terenie każda maszyna będzie poruszać się swobodnie, wyzwaniem jednak są małe powierzchnie, które są ograniczeniem dla niektórych pojazdów. Jak zorganizować załadunek i rozładunek na tak wymagającym terenie?
Jaki sprzęt wybrać, jeśli dysponujemy małą przestrzenią manewrową?
Ładowanie i rozładowywanie towaru bardzo często wykonywane jest przez ludzi – kierowców, pracowników magazynów czy robotników budowlanych. Sprawdza się to, kiedy mamy do czynienia z towarami zarówno o mniejszych wymiarach, drobnych jak i również większych, ale mieszczących się w normie wagowej, wyznaczonej przez zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku towarów o większych gabarytach i większej wadze, konieczne jest użycie odpowiedniego sprzętu. Zwłaszcza na placu budowy wykorzystywane są maszyny typu samojezdny dźwig, żuraw samochodowy czy ciężarówka.
O ile na dużym terenie jest miejsce na tego typu maszyny, o tyle na mniejszej powierzchni może być to niemożliwe. Maszyny do załadunku i rozładunku potrzebują odpowiednią ilość miejsca na swobodne manewrowanie.
Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie pojazdu ciężarowego HDS, czyli hydraulicznego dźwigu samochodowego. To maszyna, która jest połączeniem samochodu ciężarowego i zamontowanego na nim żurawia przeładunkowego. Uniwersalność tego pojazdu sprawia, że świetnie nadaje się do manewrowania na małych płaszczyznach. Ładowność samochodu HDS wynosi maksymalnie 24 tony, dzięki czemu sprawdza się w transporcie towarów o dużych gabarytach i dużej wadze, jak np. kontenery, maszyny, płyty drogowe, materiały budowlane, konstrukcje stalowe czy rusztowania.
Tego typu pojazd również świetnie sprawdzi się do wywozu zalegającego śniegu z podwórka, ulicy czy placu budowy. Żurawie przeładunkowe, które są zamontowane na ciężarówce, pozwalają na szybkie i proste ładowanie i rozładowywanie dowolnych towarów. Wybór takiego pojazdu, poza oszczędnością miejsca, zapewnia również oszczędność czasu. Na rynku dostępna jest szeroka oferta samochodów ciężarowych HDS, które posiadają skrzynie ładowne o różnych wymiarach, dzięki czemu możemy wybrać model najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. Pojazdy te posiadają wysięg nawet do 27,5 metrów, więc jeśli dysponujemy małym placem manewrowym, możemy ulokować maszynę np. poza granicami naszego terenu i dokonywać załadunku i rozładunku na odległość.
Czy warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej?
Jeśli zamierzamy skorzystać z pojazdu ciężarowego HDS, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na firmy, które zajmują się kompleksową usługą wynajmu i obsługi tego typu maszyny. Powierzenie całego procesu firmie zewnętrznej zdecydowanie pozwala na zaoszczędzenie zarówno czasu jak i pieniędzy. Firmy, które specjalizują się w wynajmie, posiadają duży wybór pojazdów, dzięki czemu mogą dostosować maszynę do naszych indywidualnych potrzeb.
Poza udostępnieniem pojazdu, firmy tego typu oferują również pełną usługę załadunku, transportu i rozładunku. Należy pamiętać, że do obsługi samochodu ciężarowego HDS wymagane są uprawnienia na obsługę żurawi i prawo jazdy kategorii C, więc jeśli nie posiadamy takich uprawnień, to tym bardziej warto skorzystać z pełnej obsługi przez firmę zewnętrzną. Ponadto, firmy tego typu posiadają spore doświadczenie transporcie i logistyce, więc poradzą sobie z nietypowymi przypadkami, jak np. ograniczona przestrzeń, wąskie uliczki, nietypowy kształt i rozmiar przewożonych towarów czy dojazd nieutwardzoną drogą.
Podsumowując, jeśli dysponujemy małą przestrzenią manewrową, a potrzebujemy dokonać załadunku i rozładunku zwłaszcza towarów wielkogabarytowych, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z samochodu HDS. Samochód HDS jest uniwersalnym pojazdem, a dzięki połączeniu dwóch funkcji w jednej maszynie, stanowi optymalne rozwiązanie.
Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS