Press "Enter" to skip to content

Zanieczyszczenie środowiska i jego wpływ na zdrowie. Korzystaj z masek antysmogowych

Zanieczyszczenie środowiska i jego wpływ na zdrowie to temat, który jest poruszany w wielu mediach społecznościowych, publikacjach naukowych oraz czasopismach. Powszechnie uważa się, że smog to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka. Wielu specjalistów zaleca korzystanie z masek antysmogowych, które mają ochronić nas przed szkodliwym działaniem związków chemicznych występujących w zanieczyszczonym powietrzu.

Temat smogu wzbudza wiele kontrowersji i jest przedmiotem  licznych debat dotyczących kwestii zagrożeń współczesnej cywilizacji. Dynamiczny rozwój miejskiej infrastruktury, przemysłu motoryzacyjnego oraz liczne zaniedbania związane z ochroną środowiska naturalnego sprawiły, iż nasze powietrze nie jest tak czyste, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Prowadzone akcje zmierzające do ograniczenia ruchu ulicznego i korzystania z innych form transportu miejskiego – komunikacji publicznej czy jazdy rowerem – zdają się nie przynosić oczekiwanych efektów. Rozwiązaniem może być użycie masek antysmogowych, które chronią przed toksynami zawieszonymi w powietrzu.

Smog – cichy zabójca

Smog to cichy i niewidzialny zabójca. Skażone powietrze zawiera liczne toksyczne związki chemiczne, które mają bardzo szkodliwe działanie na ludzki organizm. Smog zawiera mnóstwo szkodliwych pierwiastków – siarkę, metale ciężkie, czy toksyczne związki organiczne – np. dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzopiren). Cząsteczki te są bardzo lekkie i unoszą się w powietrzu przez co są automatycznie wdychane przez osoby przebywające na świeżym powietrzu. Skuteczną ochroną przed nimi są filtry z aktywnym węglem, które obecne są w maskach antysmogowych.

Smog  to pandemium  wielu miast XXI wieku

Jednym z miast, które od wielu lat boryka się z problemem smogu, jest Hollywood (Stany Zjednoczone Ameryki Północnej) i inne miasta w stanie California czy Floryda. To tutaj w godzinach szczytu można zaobserwować zjawisko unoszenia się pyłu w powietrzu. Ciężkie, gorące i bardzo suche powietrze powoduje, że przebywanie w centrum miasta bywa bardzo uciążliwe. Poruszając się po Hollywood wyczuwamy „ciężkość” wdychanego powietrza, zaś przyglądając się mu z pewnej perspektywy widzimy, jaki kolor ono przybiera. Nie jest już przeźroczyste, ale szarawe i „brudne”.

Problem smogu w USA nie jest odosobnionym wypadkiem. Takie same problemy zaczynają się w Krajach Trzeciego Świata czy w UE.  Smog to również zmora polskich miast z rejonu Śląska, Mazowsza czy Małopolski. W doświadczeniach związanych z badaniem smogu pod mikroskopem można zauważyć, co tak naprawdę kryje się w unoszącym się wokół nas powietrzu. Wyobraźmy sobie, że takie właśnie powietrze wędruje wprost do naszej jamy ustnej, gardła, krtani, oskrzeli i płuc. To powinno dać nam jasno do zrozumienia, z jak poważnym problemem mamy do czynienia i dlaczego powinniśmy stosować maski antysmogowe.

Wpływ smogu na zdrowie człowieka

Smog powoduje liczne komplikacje zdrowotne. Po pierwsze, zwiększa podatność na infekcje nosowo- gardłowe, choroby układu oddechowego i immunologicznego. Ponadto, może ujemnie wpływać na homeostazę naszego organizmu i zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie. W dalszej perspektywie smog powoduje zatrucie organizmu metalami ciężkimi, które przyczynia się do rozwoju wielu poważnych chorób, m.in. nowotworów. Smog ma także związek z częstym pojawianiem się alergii u dzieci i dorosłych mimo, iż wcześniej nie wykazywali oni takich skłonności. Zanieczyszczenie powietrza wpływa także na jakość naszej cery, włosów i paznokci. Szary koloryt skóry, brak dotlenienia i toksyny mogą wpływać na nasz ogólny wygląd i samopoczucie. Możemy czuć się senni, zmęczeni, rozdrażnieni i posiadać zaburzenia łaknienia. Noszenie maski antysmogowej pozwala na redukcję wdychanych toksyn i możliwość ochrony przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza.

Nie można wyeliminować smogu ze współczesnego życia, ale można zapobiegać wdychaniu nagromadzonych w nim toksyn. W tym celu warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową. Dzięki niej możemy ograniczyć ilość toksyn, które wchłaniane są do naszego organizmu codziennie.

Źródło: Miamed Sp. z o.o. – polskie dermokosmetyki