Press "Enter" to skip to content

Zapewnianie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w growtencie.

Warunkiem udanej uprawy roślin w growboxach, jest zapewnienie rosnącym w nich roślinom dostosowanych do ich potrzeb warunków środowiskowych. Potrzeby te wraz z rozwojem roślin mogą jednak ulec zmianie. Growerzy podejmujący się uprawy indoor, muszą dostosować panującą w growboxach wilgotność, temperaturę powietrza oraz jego cyrkulację do aktualnego zapotrzebowania roślin. Narzędziem, które pomoże dostosować oraz utrzymać odpowiednie warunki środowiskowe wewnątrz namiotu uprawowego, są systemy wentylacji, wyposażone z wentylatory z regulatorami ich parametrów.

Wentylatory kanałowe z regulacją cyrkulacji powietrza

Zamknięcie roślin w szczelnym pomieszczeniu znacząco utrudnia im dostęp do tlenu, który jest dla ich życia tak samo ważny jak światło, woda, ciepło i składniki odżywcze. Właściwie działająca wentylacja działa jako pośrednik między światłem a wodą, usuwając ze środowiska nadmiar ciepła i wilgoci, jednocześnie zapewniając roślinom konieczny do ich prawidłowego rozwoju poziom dwutlenku węgla. W procesie fotosyntezy rośliny pochłaniają go i z pomocą światła rozbijają go na węgiel i tlen. Węgiel jest używany do tworzenia nowego materiału roślinnego, a tlen jest uwalniany jako produkt uboczny.

Niedostateczny poziom dwutlenku węgla w growtencie może doprowadzić do rozwoju pleśni, powodować żółknięcie liści, zahamowani wzrostu oraz w konsekwencji obumarcie rośliny. Aby zapewnić roślinom dobry dostęp do CO2, należy dać im możliwość dostęp do świeżego powietrza. Można to uzyskać za pomocą wykonania wlotów pasywnych lub wykorzystując wentylator. Wloty pasywne niestety nie pozwalają nam dokładnie kontrolować temperatury i wilgotności w growboxie, dlatego lepszy rozwiązaniem jest montaż odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Poziom dwutlenku węgla możemy zwiększyć również stosując różnego typu generatory CO2. Wzbogacanie upraw dwutlenkiem węgla korzystnie wpływa na wzrost rośliny przyczyniając się także do zwiększenia wydajność upraw.

Wentylatory kanałowe i mieszające

Rośliny oddychają przez ich aparaty szparkowe, które znajdują się na spodniej stronie ich liści. Dlatego by zapewnić im odpowiedni dostęp do tlenu w growtencie nie powinno znajdować się powietrze stojące. Prócz wentylatora kanałowego mającego na celu wymianę powietrza w growboxie, istotne w uprawie są również wentylatory mieszające powietrze wewnątrz growboxa, tak by odpowiednia ilość dwutlenku węgla dotarła do każdej z roślin. To jak dokładnie ma wyglądać system wentylacyjny współpracujący z naszym growboxem zależny jest głównie od skali naszej uprawy.

Wybierając wentylatory musimy przede wszystkim mieć na względzie liczbę uprawianych roślin, ilość i rodzaj zamontowanych lamp oraz rozmiar samego growboxa. Przy mniejszych growboxach wystarczy nam montaż jednego wentylatora kanałowego i jednego mieszającego. Większe przestrzenie mogą wymagać podwójnej lub potrójnej liczby wentylatorów mieszających.

Źródło: Growtent – Growshop Warszawa