Press "Enter" to skip to content

Zestawy do uprawy Autopoot – co to takiego?

Rośliny uprawiać można na wiele sposób, jednym z nich jest stosowanie hydroponiki. Oznacza to, że rośliny uprawiane są bez gleby. Taka metoda sprawdzi się w hodowli roślin na własny użytek, ale także na skalę przemysłową (np. w szklarniach i namiotach). Do takiej uprawy roślin powstały dedykowane systemy nawadniające. Jednym z nich jest Autopoot. Na czym polega?

Jak działają systemy nawadniające?

Chociaż system autopoot nie wymaga użycia gleby, rośliny muszą mieć dostarczane wartości odżywcze. Stąd każdy system wyposażony jest w główny zbiornik, w którym znajduje się woda wraz z pożywką dla roślin. Uprawa umieszczona jest w specjalnych doniczkach (dostępnych w kilku pojemnościach), do każdej z donic dołączono odpowiednio dostosowaną tackę. Centralny zbiornik połączony jest z układem rurek z rodzajem spłuczki, które umieszczono w tackach. Sprytna konstrukcja gwarantuje, że żadna z roślin nie zostanie przelana, a także, że wypełnienie wodą utrzymuje stały i optymalny poziom. Spłuczki instalowane przy tackach w odpowiednim momencie pozwalają na otwarcie zaworu  (porównanie działania do mechaniki zwyczajnej spłuczki toaletowej pomaga zrozumieć ten proces). Woda unosi część zwaną pływakiem, jeśli pływak uniesie się za wysoko, to dopływ zostaje automatycznie zamknięty. To przykładowe zastosowanie przeciwwagi. Po pewnym czasie pożywka wraz z wodą zostaje zaabsorbowana przez roślinę, tacka wysycha, a na skutek tego następuje ponowne otwarcie zaworu. Warto wspomnieć, że do korzystania z systemu nawadniającego wystarczy odpowiednie pomieszczenie i zapas odżywek. Centralny zbiornik z roztworem znajduje się powyżej poziomu uprawy. Użytkownicy nie muszą martwić się o doprowadzenie energii elektrycznej lub instalowania urządzeń zasilających. Siła grawitacji wykonuje pracę maszyn, zyskuje się zależność od dostaw prądu lub niespodziewanych usterek. Jedyne, o czym należy pamiętać, to sprawdzanie, czy zbiorniki są pełne roztworu – rośliny nie przeżyją nagłego braku substancji odżywczych. Plusów rozwiązania jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim przestaje być konieczne ciągle doglądanie uprawy i kontrolowanie nawodnienia. O ile w małych, domowych uprawach jest to zajęciem co najmniej przyjemnym, to w większych np. komercyjnych budynkach i szklarniach, takie udogodnienie sprzyja zwiększeniu wydajności swoich upraw.

Zalety automatycznego nawadniania

Zainstalowanie systemu autopoot przez długi czas zapewnia spokój, może być pozostawiony bez nadzoru właściwie zawsze od każdego napełnienia zbiornika, do jego całkowitego opróżnienia. Oczywiście należy wspomnieć o zaletach finansowych. System jest tani w utrzymaniu, nie wymaga zakupu dodatkowych elementów (programatory, pompy), pracuje w kompletnej ciszy i jest całkowicie bezawaryjny. W doniczkach znajdują się odpowiednie zabezpieczenia przed wrastaniem korzeni rośliny w małe elementy, stąd drożność systemu utrzymuje się na długo. Bardzo ważne jest to, że przestaje być konieczne budowanie kosztownych połączeń kanalizacyjnych. Wszystko dzieje się na powierzchni. Cena za zestaw jest umiarkowana, lecz inwestycja jest niezwykle opłacalna i zwraca się wraz ze zbiorem plonów.

Systemy nawadniające budzą coraz większe zainteresowanie wśród rolników oraz amatorów upraw. Oprócz samej wygody są cenione również ze względu na wzrost roślin. Dokarmiane i podlewane regularnie są zdrowsze i rosną szybciej niż przy stosowaniu metod tradycyjnych. Można to porównać do diety sportowca, który je mniejsze posiłki, ale częściej i regularnie. Dzięki temu zyskuje siłę i energię z pożywienia potrzebną do dalszego treningu.