Press "Enter" to skip to content

Frytkownica gastronomiczna – niezbędny sprzęt nie tylko w barze szybkiej obsługi

Ziemniaczane frytki to w dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych przekąsek. Najczęściej stanowią one dobry dodatek do głównego dania, ale coraz częściej podawane są jako samodzielne zakąski w towarzystwie rozmaitych sosów, prażonej cebulki czy sera. W lokalach gastronomicznych możemy spotkać frytki belgijskie, kręcone czy panierowane, przygotowywane z rozmaitych odmian ziemniaków lub innych warzyw takich jak cukinia czy marchewka. Co jednak z ich przygotowaniem? Jakie sprzęty gastronomiczne będą niezbędne?

Jak przygotować idealne frytki?

Aby przygotować idealne frytki, należy przede wszystkim wybrać ziemniaki mączyste o wysokiej zawartości skrobi. Mrożone frytki nie powinny być wykorzystywane w żadnej restauracji czy knajpie. Olej, na którym będą smażone frytki musi być świeży i nieprzypalony. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku olej rzepakowy lub słonecznikowy.

Istnieją trzy podstawowe sposoby przygotowania frytek. Złociste, chrupiące frytki uzyskamy smażąc je na patelni lub we frytkownicy. Upieczenie ich w piekarniku również będzie dobry pomysłem. Jednak w punktach gastronomicznych, gdzie serwowane są duże ilości tych przekąsek, zdecydowanie najlepiej sprawdzi się frytkownica.

Frytkownica gastronomiczna – właściwości

Frytkownica gastronomiczna umożliwia ekspresowe smażenie produktów spożywczych w głębokim naczyniu wypełnionym dużą ilością tłuszczu. Tego rodzaju obróbka termiczna sprawia, że frytki smażone są równomiernie z każdej strony. Z tego powodu są miękkie w środku i chrupkie na wierzchu. Frytkownica gastronomiczna pozwala na przyrządzenie nie tylko ziemniaków w formie frytek, talarków czy kuleczek, ale również mięsa w panierce, warzyw czy pączków.

Na rynku dostępne są modele jedno- lub dwukomorowe o pojemności od 4-16L. Urządzenia wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej, posiadają regulację temperatury w zakresie od 60°C do prawie 200°C i umożliwiają ustawienie odpowiedniego czasu do usmażenia idealnie złocistych frytek. Frytkownice gastronomiczne są bardzo bezpieczne, ponieważ producenci standardowo wyposażają je w termostaty, które ograniczają ryzyko poparzeń czy spięć. Zazwyczaj urządzenia te składają się z elementu grzewczego oraz pojemnika na fryturę, dlatego utrzymanie ich w czystości nie stanowi problemu. Frytkownice tego rodzaju są niezbędne w gastronomii, gdyż są proste w obsłudze i znacznie przyspieszają obróbkę termiczną różnych produktów.

Alternatywne rozwiązanie

Innym ciekawym rozwiązaniem jest frytkownica beztłuszczowa, która sprawdzi się w szczególności w restauracji czy knajpie, która serwuje zdrowe, pełnowartościowe dania. Jeśli nie jesteś fanem produktów tłustych i smażonych na głębokim ogniu, ale lubisz od czasu do czasu przekąsić frytki, tego rodzaju frytkownica będzie dobrą alternatywą. Na rynku zasadniczo dostępne są dwa rodzaje beztłuszczowych frytkownic. Pierwsza z nich podgrzewa ziemniaki przy użyciu systemu cyrkulacji ciepłego powietrza. Inna natomiast łączy w sobie elementy grillowania z dodatkowym nawiewem gorącego powietrza. Frytki przyrządzone takim sposobem mają jednak charakterystyczny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Kolejną wadą urządzenia jest długi czas przygotowywania produktów, który wynosi nawet około godziny.

Frytkownica gastronomiczna to urządzenie, które sprawdzi się nie tylko w barze szybkiej obsługi, ale również w każdym miejscu, gdzie serwowane są potrawy smażone na głębokim tłuszczu. Z pewnością jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, które usprawni proces przygotowywania rozmaitych posiłków.

źródło: active-company.pl – mikser planetarny