Problem nietrzymania moczu dotyka coraz więcej kobiet, niezależnie od wieku. Często zjawisko to często nasila się po porodzie siłami natury oraz u kobiet dojrzałych, u których mięśnie pochwy naturalnie słabną i wiotczeją. Ratunkiem często są ćwiczenia mięśni Kegla oraz regularne ćwiczenia z fizjoterapeutom uroginekologicznym, jednak najszybsze efekty można osiągnąć poddając się innowacyjnemu zabiegowi z wykorzystaniem wiązki laserowej.
Terapia z wykorzystaniem lasera to ratunek dla wielu kobiet
Laser w leczeniu nietrzymania moczu to nowoczesna metoda, która umożliwia szybkie i praktycznie bezbolesne uwolnienie się od krępującego problemu. Zabieg polega na obkurczeniu ścian pochwy oraz wzmocnieniu ujścia cewki moczowej przy użyciu odpowiedniej wiązki laserowej. Efekt jest zauważalny już po upływie miesiąca od wykonania zabiegu. Zwykle wykonuje się w go w ciągu jednego dnia w prywatnej klinice. Zabieg jest bezpieczny i nie niesie za sobą żadnych powikłań. Jednodniowy zabieg znacząco zwiększa komfort życia wielu kobiet.
Kiedy zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem lasera?
Kobiety, które zaczęły odczuwać uporczywy i wstydliwy problem, jakim jest nietrzymanie moczu pierwsze kroki kierują zwykle do urologa, który przeprowadzi kompleksowy wywiad i wykona badania konieczne do przeprowadzenia zabiegu. Laserowe leczenie nietrzymania moczu nie jest niestety refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia a jego całkowity koszt oscyluje w granicy 2000 złotych. Specjaliści, którzy przeprowadzają zabieg indywidualnie podchodzą do problemu każdej pacjentki i gwarantują pełen komfort zarówno w czasie przygotowań do zabiegu oraz podczas jego trwania.
Przeciwskazania do laserowego leczenia nietrzymania moczu
Niestety istnieje kilka przeciwskazań, które stanowią przeszkodę do laserowego leczenia nietrzymania moczu. Są to miedzy innymi:
- ciąża i okres połogu,
- niepokojące wyniki badań ogólnych jak morfologia i badanie moczu,
- utrzymujące się stany zapalne okolic pochwy,
- zakażenie i infekcje grzybicze pochwy,
- niska krzepliwość krwi,
- przeziębienie i ogólne osłabienie organizmu.
Dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad lekarski przed przystąpieniem do leczenia, aby zapewnić pacjentce maksymalny poziom bezpieczeństwa w trakcie oraz tuż po leczeniu. Pierwsze kilka dni po zabiegu pacjentki odczuwać mogą delikatne dolegliwości pod postacią pieczenia okolic intymnych. Ważne również aby przez kilka dni unikać współżycia.
Podsumowując, laser w leczeniu nietrzymania moczu to ratunek dla wielu kobiet, który pomoże uwolnić się od przykrego problemu. Już kilka tygodni po zabiegu pacjentka może wrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej i cieszyć się treningami bez krępujących dolegliwości.