Press "Enter" to skip to content

ABC laminowania dokumentów

Laminacja dokumentów sprawia, że te wyróżniają się znacznie większą wytrzymałością na niesprzyjające warunki aniżeli kartki, które nie są chronione dodatkową warstwą. To właśnie z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zakup laminatora, który umożliwi przedłużenie żywotności dokumentom, które są stosunkowo często wykorzystywane. Mowa tu nie tylko o różnego rodzaju ogłoszeniach, które często wywieszane są na drzwiach, ale również na bieżąco używanych dokumentach, takich jak spis kodów czy telefonów. Niewątpliwie zastosowań laminatora jest znacznie więcej. Warto jednak pamiętać, aby przestrzegać podstawowych zasad korzystania z tego urządzenia.

Laminacja na ciepło bądź zimno

Decyzję o zakupie laminatora powinniśmy poprzedzić dogłębną analizą urządzeń dostępnych na rynku. Mowa tu przede wszystkim o najbardziej podstawowym ich podziale, a więc na laminatory wykorzystujące ciepło bądź siłę. Laminatory rolowe są znacznie częściej używane w zakładach i firmach, które wykorzystują duże ilości laminowanych dokumentów, bądź mają potrzebę laminacji niestandardowych rozmiarów papieru. Laminatory zgrzewające znacznie częściej wykorzystywane są w domach. Bardziej profesjonalne urządzenia bardzo często dają możliwość wykorzystywania ich zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, jednak wtedy warto pamiętać, aby stosować odpowiednie, dopasowane folie do laminowania.

Użycie odpowiedniej folii do laminowania

Wybór laminatora to jedno, jednak do prawidłowej laminacji dokumentów należy pamiętać również o użyciu dedykowanych folii do laminowania. Inne folie wykorzystywane są do laminatorów na ciepło, a inne do tych na zimno. Dodatkowo poszczególne folie różnią się między sobą grubością, dzięki czemu uzyskać możemy zarówno bardziej, jak i mniej sztywny oprawiony dokument. Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest wykończenie powierzchni folii do laminowania. Tutaj do wyboru mamy folie błyszczące oraz matowe, ze względu na czytelność warto postawić na drugie z rozwiązań. Równie istotny jest dobór rozmiaru pasujący zarówno do posiadanych dokumentów, jak i możliwości urządzenia, jakim dysponujemy.

Dokładność podczas użytkowania laminatora

Korzystanie z laminatora nie jest trudną czynnością, jednak warto pamiętać, aby zachować przy tym dokładność, dzięki czemu laminowany dokument wyglądać będzie estetycznie. Jest to szczególnie ważne kiedy wykorzystujemy folie o formacie dopasowanym do posiadanego dokumentu. Ułożenie go pomiędzy dwiema foliami powinno być takie, aby z każdej strony została ramka o takiej samej szerokości, co sprawi, że dokument będzie wyglądać estetycznie. Dokładność przyda się także podczas samego procesu laminowania. Nie należy pociągać za kartkę, którą właśnie laminujemy, oraz zbyt długo przetrzymywać jej w jednej pozycji.