Press "Enter" to skip to content

Agnieszka Duczmal – wyjątkowa postać polskiej sceny muzycznej

Agnieszka Duczmal to światowej sławy polska dyrygentka. Zasłynęła jako pierwsza kobieta-dyrygent, która miała zaszczyt wystąpić na deskach mediolańskiej La Scali. Swoją aktywność na scenie muzycznej rozpoczęła pod koniec lat 60-tych, będąc studentką w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, kiedy to założyła orkiestrę kameralną Pro Musica.

Muzyka była obecna w jej życiu już od dziecka

Agnieszka Duczmal w wieku 5 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, natomiast decyzję o tym, że chce zostać dyrygentką, podjęła mając zaledwie 8 lat. Kształciła się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, gdzie studiowała dyrygenturę. Po studiach podjęła pracę jako asystentka dyrygenta w Państwowej Filharmonii w Poznaniu. Następnie uzyskała stanowisko dyrygenta w Operze Poznańskiej. Krytycy muzyczni podkreślają, że sprawność z jaką dyrygentka interpretuje poszczególne dzieła można przyrównać do płomienia – jest ona pełna witalności i oryginalnego spojrzenia na muzykę. Założona przez nią podczas studiów orkiestra ulegała wielu przekształceniom, a dziś znana jest jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Wraz z założoną przez siebie orkiestrą Agnieszka Duczmal wydała 50 płyt – wiele z nich możemy zakupić w Sklepie Polskiego Radia. Artystka za główne zadanie dla samej siebie jako dyrygenta uznaje możliwość ukazywania sztuki jako całokształtu, wynikającego z połączenia jej różnych dziedzin takich jak balet, muzyka czy obraz. Jej styl można określić, jako zdecydowany, ponadczasowy i odważny, który przemawia do wyobraźni odbiorcy.

Kunszt polskiej dyrygentki jest doceniany na całym świecie

Symboliczną nagrodą dla polskiej dyrygentki było zaproszenie na scenę Teatro alla Scala, które było wyrazem uznania jej talentu na arenie międzynarodowej. Maestro Agnieszka Duczmal to utytułowana i wielokrotnie nagradzana postać polskiej sceny muzycznej. Pierwszą nagrodę uzyskała już w 1970 r. podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach, gdzie została laureatką. 5 lat później uzyskała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku została wyróżniona nagrodą Kobiety Świata za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury i sztuki. W ramach uznania dla dyrygentki wielu twórców zadedykowało jej swoje dzieła. Należą do nich między innymi Concerto lirico autorstwa Mikołaja Góreckiego.

Wybitne dzieła pod batutą Agnieszki Duczmal

Do dzieł, które cieszą się niezwykłym uznaniem należy między innymi prawykonanie Męki Pańskiej według Świętego Mateusza Krzysztofa Knittla czy osobiście przez nią wykonana transkrypcja utworu Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. Na licznych płytach dyrygentki, które możemy zakupić w sklepie z płytami CD, znajdziemy m.in. Wariacje Goldbergowskie w transkrypcji Józefa Kofflera, muzykę Purcella, Haydna czy Straussa, a także dzieła polskich kompozytorów (Panufnika, Kilara). Interpretacje Agnieszki Duczmal charakteryzują się niebywałym kunsztem oraz światowej klasy dbałością o to, aby muzyka malowała w wyobraźni słuchaczy obrazy niezapomniane i pełne emocji.

Muzyka pod batutą Agnieszki Duczmal zawsze wywiera wielkie wrażenie na odbiorcach. Kunszt i wyjątkowość tej polskiej dyrygentki są cenione na całym świecie.