Press "Enter" to skip to content

Balustrady szklane – rodzaje, ceny, porady

Szkło kojarzy nam się z lekkością, nowoczesnością i prostotą, dlatego nie dziwi, że coraz częściej jest ono wykorzystywane w budownictwie jako materiał konstrukcyjny balustrad okalających nasze balkony i tarasy oraz zabezpieczający schody wewnętrzne. O czym zatem warto pamiętać, aby cieszyć się nie tylko nietuzinkowym rozwiązaniem, ale i estetyką jego wykonania?

Zastosowanie

Współcześnie zastosowanie balustrady szklanej jest dosyć uniwersalne i przestaje się kojarzyć wyłącznie z nowoczesnymi biurowcami czy galeriami handlowymi. Obecnie balustrady wykonane ze szkła coraz częściej zdobią nasze domy, stanowiąc ciekawe i funkcjonalne, a przy tym bezpieczne wykończenie naszych balkonów czy tarasów, odpowiednie do użytkowania zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Zastosowanie szklanych balustrad we wnętrzu domu czy mieszkania nie tylko doskonale uzupełni jego architekturę, ale i doda mu wrażenia lekkości i ładu, jednocześnie gwarantując wysoki poziom bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie jest też dobrym pomysłem wtedy, kiedy chcemy optycznie powiększyć nasze wnętrze lub je doświetlić – szkło wspaniale współgra ze światłem słonecznym.

Szklane barierki mają właściwie tylko jedno ograniczenie – nie pasują do wnętrz o klasycznym i tradycyjnym wykończeniu, utrzymanych w ciepłej i naturalnej aranżacji. Nie do końca zatem będą współgrać z wnętrzami, gdzie np. króluje ciemne, ciężkie drewno, ponieważ będą zbyt mocno podkreślały kontrast pomiędzy wykorzystanymi materiałami. W takim przypadku warto zastanowić się nad wyborem innego tworzywa.

Rodzaje i sposób montażu

Wybór rodzaju balustrady szklanej zależy nie tylko od naszych upodobań, ale i warunków technicznych, w których umieszczona zostanie konstrukcja nośna balustrady. Najpopularniejszym i najbardziej efektownym rozwiązaniem jest balustrada całoszklana, a więc barierka samonośna. To jedno z bardziej efektownych i eleganckich rozwiązań – do jej konstrukcji nie potrzeba innych materiałów, a sama balustrada tworzy jednolitą taflę. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prostotę wykonania, a zarazem niebanalny design. Balustrady szklane samonośne, z uwagi na wielkość oraz grubość tafli, wymagają montażu za pomocą specjalnych łączników liniowych lub punktowych, które przytwierdzają szkło do stropu.

Jednym z częstszych rozwiązań, na jaki decydują się inwestorzy, są balustrady ze szkła hartowanego umieszczone w stalowej ramie, która zapewnia nie tylko dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale i tworzy wrażenie spójności i elegancji. Sposób mocowania tego typu balustrad zależy w dużej mierze od rodzaju konkretnego produktu oraz wyboru barierki, która w tym przypadku może przybierać rożne kształty. Wszystko zależy od upodobań klienta oraz charakteru balkonu czy tarasu, na którym instaluje się balustradę.

Szklane barierki na szynie chowane są w specjalnej liniowej szynie, która zapewnia łatwy i stabilny montaż oraz ciekawe efekty wizualne. Ten typ balustrady może być przytwierdzany do ścian, stropu lub słupów podporowych, a jego ostateczny montaż zależy od wymagań konstrukcyjnych balkonu czy tarasu. Klienci decydujący się na balustrady szklane w szynie, w zależności od swoich upodobań oraz środków, jakimi dysponują, mogą dobierać do nich różnego rodzaju poręcze wykonane z różnych materiałów. Ciekawym estetycznie rozwiązaniem jest połączenie szkła z drewnem lub stalą nierdzewną.

Jak dbać o szklane balustrady?

Wbrew pozorom balustrady czy barierki wykonane ze szkła nie wymagają od nas wielkiego nakładu środków i sił, a ich pielęgnacja nie różni się niczym od standardowego procesu czyszczenia naszych okien – w tym przypadku wystarczą odpowiednie detergenty oraz mokra szmatka. Ci, którzy obawiają się uporczywych zabrudzeń, szczególnie w balustradach instalowanych na zewnątrz, mogą zdecydować się na samoczyszczące szkło pokryte specjalną, niewidoczną dla oka mineralną substancją, na której zanieczyszczenia rozkładają się pod wpływem promieni UV. Powłoka ta, dzięki działaniu promieni słonecznych, zyskuje także właściwości hydrofilowe – krople wody spływają po niej swobodnym strumieniem, nie pozostawiając na szybie zacieków i zabrudzeń.

Cena balustrad szklanych

Ostateczne koszty projektu związane z obróbką oraz instalacją balustrady wykonanej ze szkła zależą przede wszystkim od rodzaju oraz ilości wykorzystanego materiału. Trudno zatem dokładnie określić, z jakimi kwotami możemy mieć do czynienia. Szacuje się jednak, że minimalny koszt najprostszego i najtańszego projektu balustrady szklanej oscyluje w granicach 1000 zł/mb. Bardziej rozbudowane i urozmaicone plany to koszt rzędu kilku tysięcy złotych za metr bieżący.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne