W nowoczesnych gospodarstwach rolnych coraz częściej można spotkać maszyny, które ułatwiają pracę. Dzięki nim coś, co zajmowało kiedyś sporo czasu i kosztowało rolników wiele energii, jest mniej czasochłonne i problematyczne. Jedną z nowoczesnych maszyn, które zyskują w ostatnich latach na popularności jest ścielarka. Jak działa i czy ścielenie obory z jej pomocą faktycznie się opłaca?
Ścielarka – nowoczesna maszyna, która spełnia wiele zadań
Zakup ścielarki to dość spora inwestycja, jednak tak naprawdę szybko się zwraca. Wszystko, dzięki temu, że jest to nowoczesna maszyna o wielu różnych funkcjach. Dzięki niej praca staje się bardziej efektywna, a to przekłada się na mniejsze koszty. To oznacza, że za jakiś czas, inwestycja w tego typu maszynę powinna zwrócić Ci się z nawiązką.
Do czego możesz wykorzystać ścielarkę? Po pierwsze do różnych prac, w których główną rolę odgrywa słoma. Jest to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w hodowli zwierzęcej. Służy do ściółkowania, a także spełnia funkcję bogatego we włókno składnika żywieniowego.
Słoma jest nie mniej ważna w produkcji warzywniczej, a także ogrodniczej. Chroni rośliny przed szkodliwą pleśnią i grzybami, a także pomaga utrzymać optymalną wilgotność. To przekłada się na lepszą jakość zebranych plonów.
Biorąc pod uwagę, jak ważna jest słoma (i to zarówno w hodowli zwierzęcej, jak i produkcji warzywniczej oraz ogrodniczej), ścielarka to maszyna, która z pewnością się przyda. Sprawi, że wiele prac, które jeszcze kilkanaście lat temu były wykonywane ręcznie, stanie się o wiele prostszych.
Ścielarka jako samodzielna maszyna lub element wozu paszowego – czym się różnią?
Szukasz nowoczesnej maszyny, która ułatwi Ci ścielenie obory, czy zadawanie paszy? W takim razie wiesz już, że w tej roli doskonale sprawdzi się ścielarka. Jednak przeglądając oferty różnych producentów maszyn rolniczych, w Twojej głowie pojawi się z pewnością kolejne pytanie. Jaka wersja tej maszyny sprawdzi się najlepiej w Twoim gospodarstwie? Do wyboru masz ścielarkę będącą samodzielną maszyną oraz taką, która stanowi element wozu paszowego.
Pierwsza z wymienionych jest wyposażona we własny system załadunku – jego podstawowym elementem jest klapa załadunkowa. W zależności od typu maszyny, w zasobniku mieści się maksymalnie pięć okrągłych beli. Jeśli chodzi o rozdrabnianie oraz wyrzut słomy to proces ten również zależy od rodzaju ścielarki. Na rynku dostępne są maszyny bębnowe (które nie mają dodatkowych walców rozdrabniających, a jedynie specjalne noże służące do wstępnego rozdrabniania oraz wciągania słomy) oraz te, których zasobnik ma kształt prostopadłościanu.
Oprócz ścielarki będącej samodzielną maszyną możesz kupić taką, która stanowi element wyposażenia wozu paszowego. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Jedną z nich jest to, że wyposażenie wozu paszowego w ścielarkę pozwala na pewną oszczędność pieniędzy. Wszystko, dzięki temu, że zamiast dwóch urządzeń masz jedno, które spełnia kilka funkcji. To także oszczędność miejsca, co jest ważną zaletą, jeśli prowadzisz mniejsze gospodarstwo.