Press "Enter" to skip to content

Ile czasu w tygodniu poświęcić na aktywność fizyczną?

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia przez długie lata, umożliwia także zachowanie sprawnej i zgrabnej sylwetki. Odpowiednia dawka ćwiczeń zależy od rodzaju wykonywanej gimnastyki, jej intensywności, a także indywidualnej wydolności organizmu. Należy zwrócić uwagę, że zarówno niedobór, jak i nadmiar ćwiczeń fizycznych może niekorzystnie wpływać na organizm.

Jaka jest optymalna tygodniowa dawka aktywności fizycznej?

Zgodnie z zaleceniami WHO dotyczącymi aktywności fizycznej osoby dorosłe powinny wykonywać aktywność fizyczną od 150 do 300 minut na tydzień, jeśli jest umiarkowana oraz  od 75 do 150 minut intensywnej gimnastyki. Poza tym 2 lub 3 razy w tygodniu warto wykonywać ćwiczenia obejmujące wszystkie grupy mięśniowe, dobrym miejscem do regularnej gimnastyki tego typu może być np. klub fitness. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie i kości o umiarkowanym albo intensywnym charakterze zapewniają dodatkowe korzyści dla zdrowia. Szczególnie osoby starsze powinny wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, które wzmacniają kondycję mięśni, co w znacznym stopniu zwiększa wydolność organizmu i zapobiega upadkom.

Każda osoba, która chce zmienić swój tryb życia i zacząć korzystać z klubu fitness powinna dobrać rodzaj i długość ćwiczeń do możliwości swojego organizmu. Gimnastyka, która pozytywnie wpływa na zdrowie u niektórych osób, u innych może być powodem dolegliwości i problemów z kondycją fizyczną.

Ile czasu przeznaczyć na ćwiczenia tygodniowo?

Aby określić dokładną ilość i rodzaj ćwiczeń fizycznych tygodniowo, trzeba określić precyzyjnie cel, jaki ma być osiągnięty, dla jednych może to być zrzucenie nadwagi, a dla innych ogólne poprawienie kondycji fizycznej:

  • W celu zapobiegania wystąpienia chorób krążenia i zawałowi serca warto uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną przez dwie godziny dziennie. Nie muszą to być intensywne ćwiczenia w klubie fitness, wystarczy wybrać się na codzienny spacer i poświęcić mu około 10 godzin tygodniowo. Taka systematyczna aktywność bardzo dobrze wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne.
  • W przypadku, kiedy głównym celem jest zgubienie zbędnych kilogramów, rekomendowanie jest wykonywanie intensywnych ćwiczeń na przemian z umiarkowanymi. Stopniowo należy dążyć do wydłużania czasu intensywnej aktywności. Zalecane jest rozpoczęcie ćwiczeń od trzech 20-munutowych serii treningów na tydzień i stopniowe ich wydłużanie.
  • Aby poprawić stan mięśni, warto wykonywać ćwiczenia z obciążeniem, badania dowodzą, że taki rodzaj gimnastyki zapobiega nadciśnieniu i rozwojowi cukrzycy typu II. Zachowanie dobrej kondycji mięśni wymaga gimnastyki z obciążeniem przez 120 minut tygodniowo. Należy pamiętać, że proces przyrostu masy mięśniowej zachodzi w prawidłowy sposób tylko wtedy, kiedy organizm ma wystarczającą ilość czasu na wypoczynek.