Press "Enter" to skip to content

Jak doprowadzić do porządku zalaną piwnicę?

Uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, powódź czy awarie urządzeń. To tylko niektóre z wielu powodów zalania piwnicy, które są szczególnie podatne na tego typu zdarzenia ze względu na swoje specyficzne położenie. Zalana piwnica niewątpliwie wymaga jak najszybszego osuszenia. Jak doprowadzić ją do porządku?

Przyczyna zalania piwnicy – gdzie jest winowajca?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest określenie przyczyny tej sytuacji. Możemy mieć bowiem do czynienia ze złą izolacją przeciwwodną lub przeciwwilgociową, uszkodzoną instalacją wodno-kanalizacyjną czy z zalaniem incydentalnym spowodowanym cofnięciem się ścieków z kanalizacji zbiorczej, awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także zalaniem, które spowodowane jest intensywnymi opadami lub nieuwagą któregoś z sąsiadów. Od przyczyny zalania piwnicy zależą późniejsze kroki jej osuszania.

W przypadku złej izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej w pierwszej kolejności należy osuszyć pomieszczenie, a następnie zadbać o ogrzewanie piwnicy lub jej wietrzenie. Jeżeli mamy do czynienia z uszkodzoną instalacją wodno-kanalizacyjną, należy ją naprawić. W ostatnim przypadku wystarczy standardowe osuszanie.

Przygotowanie piwnicy do osuszania

Kolejnym krokiem naszych działań będzie przygotowanie piwnicy do osuszania. W pierwszej kolejności należy odłączyć zasilenie elektryczne w pomieszczeniu. Jeżeli wody jest naprawdę dużo warto skorzystać z pompy do wypompowywania wody. W pomieszczeniu należy zostawić otwarte wszystkie drzwi i okna, jeżeli nie są one drewniane. W przeciwnym razie mogą one ulec wypaczeniu. Tak przygotowaną piwnicę możemy osuszyć.

Metody usuwania wilgoci

W zależności od tego, z jakim zawilgoceniem mamy do czynienia, różne będą metody usuwania wilgoci. Za każdym razem może nam się jednak przydać pompa do wypompowywania wody. Urządzenie możemy kupić na własny użytek lub skorzystać z ofert wielu firm zajmujących się pomocą przy osuszaniu piwnic.

  • Zawilgocenie lub zalanie ścian – uszkodzenie izolacji. Swoje działania powinniśmy rozpocząć od wypompowania wody oraz odkopania murów od strony zewnętrznej w celu naprawy izolacji. Nie zapominajmy także o wysuszeniu murów.
  • Woda opadowa, która przeniknęła blisko fundamentów. Należy zadbać przede wszystkim o ubicie gruntu wzdłuż fundamentów oraz skierowanie odpływu wody w inną stronę.
  • Incydentalne zalanie – osuszanie naturalne. Jest to najdłuższy proces osuszania. Warto w tym przypadku zdjąć tynki z murów.
  • Osuszacze kondensacyjne działające na podobnej zasadzie co klimatyzatory.  
  • Skorzystanie z usług profesjonalistów.

Zalana piwnica stanowi niemały problem, szczególnie jeśli mieszkamy w miejscu narażonym na tego typu incydenty. Co ważne, jeżeli borykamy się z problemem zalanej piwnicy po powodzi, a stan wody na zewnątrz nadal jest wysoki, powinniśmy zostawić wszystko tak jak jest, do czasu opadnięcia poziomu wody. W przeciwnym razie możemy mieć problem z podmyciem fundamentów.