Press "Enter" to skip to content

Jak skutecznie przejść proces rekrutacji i znaleźć pracę będąc osobą niepełnosprawną

Sytuacja osób z grupą inwalidzką na polskim rynku pracy, pomimo wprowadzania licznych sposobów ich aktywizacji zawodowej, nadal jest trudna. Niepełnosprawność jest bowiem często aspektem, który przekreśla potencjalnego kandydata w oczach pracodawcy. Wynika to nie tylko z pewnych utartych przekonań panujących w społeczeństwie, ale także z braku wiedzy  wśród zatrudniających na temat praw, jakie przysługują takim pracownikom na rynku.

Niepełnosprawny na rynku pracy

Poszukiwanie satysfakcjonującego stanowiska często jest długim i żmudnym procesem. Starając się o dobre stanowisko chcemy jak najlepiej wypaść przed potencjalnym pracodawcą. Mimo dobrego wykształcenia czy też odpowiednich kwalifikacji kilkuetapowe rekrutacje stają się źródłem stresu i niepewności. W przypadku osób z niepełnosprawnością sytuacja ta staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Oprócz typowych przeszkód, z jakimi musi zmierzyć się podczas poszukiwania zatrudnienia czy też podczas samej już rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat z grupą inwalidzką dodatkowo musi udowodnić, iż brak pełnej sprawności w żaden sposób nie przekreśla go w próbie podjęcia pracy zawodowej.

Na rynku działają przedsiębiorstwa, które już na etapie poszukiwania pracownika zaznaczają, iż na dane stanowisko może aplikować także osoba niepełnosprawna. W tym przypadku pracodawca zapewne jest świadomy tego, iż może ona być tak samo dobrym pracownikiem, jak osoba pełnosprawna. Zapewne doskonale zna także prawa i obowiązki dotyczące niepełnosprawnych. Wobec powyższego, na rozmowę kwalifikacyjną możemy przygotować się tak, jak do typowej rozmowy rekrutacyjnej, bez konieczności szukania odpowiedzi na trudne pytania. Należy wówczas po prostu przedstawić swoją kandydaturę oraz motywację do pracy w jak najlepszym świetle.

Aplikuj bez ograniczeń

Pomimo niepełnosprawności warto aplikować na każde interesujące nas stanowisko. Pracodawcy bowiem w dużej mierze poszukują przede wszystkim pracowników, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe, a tym samym przyczynią się do rozwoju danego przedsiębiorstwa. Owszem, nierzadko możemy spotkać się z pewnymi obawami ze strony zatrudniającego, co do naszego prawidłowego funkcjonowania w strukturach firmy. W dużej części wynika to przede wszystkim z braku świadomości bądź uprzedzeń, o których warto porozmawiać z potencjalnym pracodawcą, by rozwiać jego wątpliwości co do naszej kandydatury.

Pracodawca nie ma w zwyczaju pytać o stan naszego zdrowia. Warto więc przedstawić mu jasno nie tylko swoje zalety i możliwości, ale także ewentualne ograniczenia. Posiadając odpowiednie kompetencje, które idealnie wpisują się w oczekiwania zatrudniającego, niepełnosprawność przestanie mieć znaczenie. Ważne, by pokazać się jako osoba godna zaufania, otwarta, która pomimo przeszkód chce podjąć pracę zawodową. Nie każdy zatrudniający jest także świadomy tego, iż zatrudnienie osoby nie w pełni sprawnej wiąże się z korzyściami, zarówno finansowymi, jak i pozafinansowymi. Podczas rekrutacji warto uświadomić potencjalnemu pracodawcy, że zatrudnienie niepełnosprawnego to nie tylko obowiązki wynikające z przepisów prawa, ale także benefity.

Pokonaj własne bariery

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej osoba z grupą inwalidzką nie tylko musi przedstawić się w pozytywnym świetle pod względem swoich kwalifikacji oraz motywacji do pracy, ale także przekonać potencjalnego zatrudniającego, iż posiadana niepełnosprawność nie stanowi przeszkody w prawidłowym wykonywaniu powierzonych obowiązków. Pracodawcy bowiem bardzo często odbierają niepełnosprawność jako swego rodzaju ograniczenie.

Podczas poszukiwania pracy liczy się przede wszystkim własna motywacja i pewność siebie. Należy uwierzyć w swoje możliwości i dążyć do osiągnięcia wyznaczonego celu. Konieczne jest pozbycie się towarzyszącej nam apatii czy lęku. Z pewnością nie wpłyną one pozytywnie na nasz wizerunek podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Źródło: http://bponetwork.pl/