Press "Enter" to skip to content

Kurs na wózek widłowy – czy jest trudny?

Nie brakuje osób, które zapisują się na kurs na wózek widłowy. Wy również zamierzacie to zrobić? Zastanawiacie się jednak, czy zdobycie nowych kwalifikacji jest trudne? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury niniejszego tekstu, który pozwoli Wam wyjaśnić wiele wątpliwości w tym temacie.

Jak wygląda kurs na wózek widłowy?

Trzeba podkreślić, że kurs na wózek widłowy składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Aby posiadać pełne uprawnienia, trzeba zapisać się na kurs pozwalający zdobyć umiejętności w ramach kategorii I WJO (jest ona najczęściej wybierana, ponieważ stoi wyżej w hierarchii niż 2WJO i 3WJO). Sama kategoria I WJO oznacza kurs na wózek widłowy specjalizowany – oczywiście można po nim przystąpić do egzaminu pod nadzorem UDT (Urząd Dozoru Technicznego).

Nie brakuje osób, które zastanawiają się, ile trwa kurs na wózek widłowy. Biorąc pod uwagę tę kategorię, kursanci uczestniczą w 47 godzin wykładów oraz 20 godzinach ćwiczeń praktycznych. Profesjonalne instytucje organizujące kursy dokładają wszelkich starań, aby każda godzina była odpowiednio wykorzystana. Dzięki temu kursanci przed rozpoczęciem jazdy doskonale znają budowę i charakterystykę wózków widłowych. Na zajęciach praktycznych początkowo ćwiczą zaś jazdę do przodu i do tyłu oraz skręty (często trenuje się również ósemki, aby nabrać odpowiedniej wprawy).

Następnie uczestnicy takiego kursu na wózek widłowy wykonują bardziej skomplikowane czynności. Są one związane z przenoszeniem ładunków, którymi są na przykład palety. O co dokładnie chodzi w tym aspekcie? Kursant musi podjechać do konkretnego miejsca, a także zabrać paletę. Następnie podjeżdża do wyznaczonej lokalizacji i opuszcza paletę. Takie zadania są powtarzane systematycznie. Z czasem poziom trudności się zwiększa i kursanci muszą na przykład przewieźć kilka palet jednocześnie.

Kurs na wózek widłowy – czy łatwo zdobyć nowe umiejętności?

Zastanawiacie się czy kurs na wózek widłowy jest trudny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są osoby, które już po kilkudziesięciu minutach nie mają problemu z poruszaniem się tymi pojazdami. Niektórym kursantom natomiast trzeba poświęcić zdecydowanie więcej uwagi. Niemniej jednak profesjonalne instytucje organizujące takie kursy dokładają wszelkich starań, aby wszyscy zdobyli niezbędne umiejętności. Bardzo ważne jest to, aby wybierać taką ofertę, która będzie gwarantowała zdobycie odpowiednich  dokumentów, które będą wszędzie akceptowane. Niestety, na rynku znajdują się placówki, które organizują bardzo tanie kursy. Najczęściej wyglądają one tak, że uczestnicy otrzymują materiały na e-mail i zazwyczaj nikt nie sprawdza, czy zdobyli niezbędną wiedzę. Zajęcia praktyczne też trwają zdecydowanie krócej, niż jest to wyznaczone ustawowo. W takich przypadkach często dzieje się tak, że kursanci nie zdobywają odpowiednich kwalifikacji i potem mają spore kłopoty ze zdaniem egzaminu. Jeśli wybierzecie profesjonalne środki, to kurs na wózek widłowy zostanie przeprowadzony fachowo, a Wy będziecie mieć bardzo dużą szansę, że zrealizujecie swój cel.

Jak wygląda egzamin?

Jeśli skończycie kurs na wózek widłowy i zdacie egzamin teoretyczny, to czeka Was jeszcze egzamin pod nadzorem UDT. Składa się on z 2 części: teoretycznej i praktycznej. Każda z nich trwa co najwyżej godzinę. Kursanci muszą wykazać się wiedzą, a także swobodnym i bezpiecznym kierowaniem wózków widłowych. Wtedy otrzymują stosowne zaświadczenie kwalifikacyjne oraz za dodatkową opłatą certyfikat wydany przez jednostkę notyfikowaną UDT

Źródło: Akademia-efect.pl -kursy na wózek widłowy