Press "Enter" to skip to content

Licówki porcelanowe – jakie efekty można osiągnąć dzięki ich zastosowaniu?

Chyba każdy z nas marzy o pięknym, zdrowym uśmiechu. Wielu z nas boryka się jednak z problemami, tj. przebarwienia zębów, nadłamania, diastemy lub nieprawidłowe ustawienie zębów. Jednym ze sposobów, dzięki któremu możemy poprawić estetykę uśmiechu, jest założenie licówek. Licówki to cieniutkie nakładki, które naklejane są na zęby w celu zamaskowania trwałych przebarwień szkliwa i innych niedoskonałości kosmetycznych. W dzisiejszych czasach najczęściej korzysta się z licówek porcelanowych i kompozytowych.

Wskazania

Do największych zalet licówek porcelanowych należy to, że dają naturalne efekty. Są bardzo cienkie, a ich założenie nie daje efektu sztucznych zębów. Nie powodują też dyskomfortu. Rozmiar i kolor dopasowywany jest przez stomatologa na podstawie koloru pozostałego uzębienia. Aby osiągnąć lepsze efekty estetyczne, przed wykonaniem zabiegu można wybielić wszystkie zęby, tak by licówki za bardzo się nie odróżniały. Kolejną zaletą jest trwałość tego rozwiązania protetycznego. Wytrzymują one od 10 do 15 lat. Porcelana nie ma negatywnego wpływu na organizm. Nie powoduje stanów zapalnych czy alergicznych. Kolejnym plusem jest ich odporność na osadzanie się kamienia nazębnego. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej i szczególnej ostrożności podczas jedzenia twardych pokarmów. Licówki są bardzo cienkie i mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego nie stosuje się ich w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych, służących do rozdrabniania pokarmu. Warto wspomnieć również o tym, że licówki pozwalają zamaskować delikatne krzywizny przednich zębów, mogą poprawić ich kształt i kontur, np. nieco je przedłużyć.

Przeciwwskazania

Istnieją przypadki, w których założenie licówek jest niemożliwe. Mowa tutaj o zębach ze znacznymi ubytkami lub bardzo dużym wypełnieniem. Do wykonania zabiegu nie kwalifikują się także zęby martwe, a także – zbyt małe, by można było przykleić do nich licówki. Również osoby, które mają tendencje do obryzgania paznokci lub zgrzytania zębami, nie mogą wykonać tego zbiegu. Nawyk ten prowadzi do ścierania i pękania szkliwa, a płatki licówek po prostu nie będą się trzymać. Kolejnym przeciwwskazaniem jest zbyt głęboki zgryz. Kiedy zęby oddziałują z dużą siłą na sąsiadujące, może dojść do uszkodzenia i ścierania ich powierzchni.

Jak wygląda założenie licówek?

Zabieg przeprowadza się w czasie dwóch-czterech wizyt w gabinecie dentystycznym. Jest to uzależnione m.in. od tego, czy decydujemy się na licówki ze szlifowaniem lub bez szlifowania. W początkowym etapie szlifuje się zęby, pobiera wycisk od pacjenta, by na podstawie takiego odlewu można było przygotować licówki dobrane do uśmiechu pacjenta (kształtem, kolorem). Zanim zostaną one wykonane w pracowni protetycznej, pacjent otrzymuje licówki zastępcze. Ostatnim etapem jest cementowanie licówki, czyli jej przyklejenie do przedniej powierzchni zęba. Aby efekt spełniał swoje oczekiwania, zaleca się, unikać przez kilkanaście godzin po zabiegu spożywania produktów barwiących. Może także wystąpić chwilowa nadwrażliwość zębów. Dla uzyskania trwalszego efektu, zęby powinny być szczotkowane dwa razy dziennie, szczoteczką o miękkim włosiu. Ważne jest także zachowanie profilaktyki i regularne usuwanie osadów.