Press "Enter" to skip to content

Listwy sztukateryjne – tani i szybki sposób, by osiągnąć efekt glamour

Sztukateria stosowana jest w architekturze od czasów starożytności, w Europie upowszechniła się jako element dekoracyjny użytkowy w okresie renesansu i baroku. Od tego czasu stała się synonimem elegancji, wysokiej pozycji domowników i dobrego smaku w sztuce aranżacji wnętrz. W Polsce obecna zawsze w domach osób wysoko urodzonych, ale i mieszczańskich. Cezurę w tej metodzie dekoracji postawił PRL.

Styl glamour powszechnie dostępny

Styl glamour narodził się na wzgórzach Los Angeles, w złotym okresie Hollywood. Oznacza blask, przepych, elegancję popartą designem, błyszczącymi tkaninami, luksusowymi dodatkami, marmurem, kandelabrami, kosztownymi dywanami. Największe gwiazdy kina opływające w satynę i diamenty urządzały swoje kosztowne domy w stylu glamour.

Dzisiaj glamour nie jest już tak ostentacyjny, chociaż cały czas czerpie z baroku i rokoka. Koncentruje się przede wszystkim w ornamentyce, formach mebli, drobnych elementach wyposażenia i sztukaterii. Bardzo często, aby uwypuklić cechy glamour detale kontrastuje się z nowoczesnymi formami, dodaje złote, kwiatowe akcenty, odwołanie do przeszłości. W glamour najważniejsze jest wrażenie, które ma sycić oczy urodą, wysoką jakością wykonania, szlachetnością materiałów.

Listwy sztukateryjne budują styl glamour, również w małych mieszkaniach

Jednym z ważnych wyznaczników stylu glamour, ale też domów w stylu angielskim są listwy sztukateryjne. Dostępne dziś powszechnie bezpośrednio u producentów lub w marketach budowlanych. Zastosowaniu tego rodzaju sztukaterii sprzyjają wysokie mieszkania, minimum 3m. Ale tylko wówczas, gdy sztukateria ma łączyć przestrzeń sufitu ze ścianą. Szczęśliwi właściciele tak wysokich mieszkań czy domów mają szerokie pole popisu, ale efekt glamour można osiągnąć również w niższych mieszkaniach. Wówczas warto skorzystać z listew sztukateryjnych przypodłogowych czy też takich, które zbudują oprawę drzwi.

Przypodłogowe listwy sztukateryjne, aby spełnić swoje zadanie, powinny mieć szerokość minimum 10 cm. Wiele modeli posiada wewnętrzne korytko, które skutecznie maskuje przewody. Wysokie listwy sztukateryjne przypodłogowe optycznie “unoszą” ściany, nadają im szczególnej smukłości. Listwami sztukateryjnymi można ozdobić ościeżnice drzwi, ale też same drzwi wewnętrzne lub powierzchnię zabudowy szaf.

Listwy sztukateryjne tworzą trójwymiarowość, nadają lekkości dużej masie i wprowadzają pespektywę. Stają się naturalną, niewymuszoną ozdobą wtopioną w aranżację przestrzeni. Swoją bielą podkreślają ton kolorystyczny pomieszczenia, łączą poszczególne kompozycje i stanowiąc ważny element spajający. W mniejszych, siłą rzeczy chaotycznych lokalach, budują matrycę scalającą przestrzeń. Podkreślają styl glamour ale nie ograniczają się do niego.