Press "Enter" to skip to content

Longboard – najlepsza deska dla początkujących

To, co wyróżnia longboard od fiszki czy zwykłej deskorolki, to na pewno komfort jazdy i łatwość wchodzenia w zakręty. Jeżeli mówimy o przyjemnej jeździe po mieście, to duże i względnie miękkie kółka sprawiają, że deska typu longboard nie ma sobie równych. Dłuższy od popularnej deskorolki o dwadzieścia centymetrów blat sprawia, że nawet początkująca osoba odnajdzie przyjemność z jazdy. Właśnie te pierwsze momenty na desce są kluczowe, bo to od nich zależeć będzie, czy ktoś polubi ten sport, czy z marszu się zniechęci.

Dla każdego coś dobrego

Pomimo wyjątkowej właściwości komfortu i łatwości jazdy, longboard zadowoli także „starych deskorolkowych wyjadaczy”. Nie dajcie się zwieść rozmiarom. Mimo, że często deska ta służy ludziom do swobodnego przemieszczania się po ulicach, coraz częściej możemy zauważyć ją w różnych skateparkach, a wykonywane na nich figury często zawstydzą nie jednego skate’a. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkich możliwych tricków, albo przyjdzie nam to z nieco większą trudnością, gabaryty w końcu robią swoje. Pomimo tej niewielkiej wady deski longboard cieszą się coraz większą popularnością. Możliwość korzystania z longboardu na co dzień, w drodze na uczelnie czy w skateparku, przy jednoczesnym zachowaniu maksimum komfortu i przyjemności z jazdy powoduje, że jest to deska bliska ideału.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie longboardu

Rozglądając się za swoim longboardem, warto zwrócić uwagę na materiał z którego wykonany jest deck. Tutaj możemy już dokonać pewnej specyfikacji. Jeżeli chcemy, żeby nasza deskorolka longboard służyła nam głównie do komfortowego pokonywania trasy z punktu A do punktu B, to powinniśmy rozważyć wybór decku wypukłego ku górze tzw. Camber. Taki kształt spowoduje stworzenie dodatkowego amortyzatora, który jeszcze skuteczniej będzie pochłaniał niechciane wibracje, a sama jazda na tym etapie będzie już nie lada przyjemnością. Opcją dla osób, które chciały by poćwiczyć tricki, ale nie chcą jednocześnie rezygnować z wygody przemieszczania się na co dzień jest deck typu Rocker. Jest to blat charakteryzujący się profilem wklęsłym tj. wygiętym ku dołowi. Kształt ten powoduje, że kosztem utraty dodatkowej amortyzacji zyskujemy zwiększenie stabilności. Sztywność ta dodaje pewności naszym ruchom, które są kluczowe przy wykonywaniu różnego rodzaju ewolucji.

Czy blat to tylko miejsce na artystyczne wyrażanie siebie?

Każdy posiadacz dowolnej deskorolki docenia także estetyczną część tego narzędzia – również ja, ale czy deska to tylko płaski kawałek miejsca, który służy wyłącznie graficznej estetyce? Otóż nie. Deck deckowi nie równy. Podobnie jak w przypadku różnych twardości kółek, każdy blat charakteryzuje się różną elastycznością, a co za tym idzie również wytrzymałością. Blat wykonany z bambusa spowoduje, że deska będzie miała odpowiednią sprężystość tłumiąc większość drgań, zachowa ona jednak niezbędną wytrzymałość mechaniczną. Z tego właśnie powodu, jeżeli zależy nam czerpaniu z cech longboardu tego, z czego jest on znany, powinniśmy zainteresować się bambusowym deckiem.

Czy to bezpieczne?

Jedną z najważniejszych cech każdej deskorolki jest przyczepność. W końcu nie chcemy się boleśnie przekonać o jej braku leżąc gdzieś na asfalcie. W tym przypadku naklejany na blat tak zwany grip do deskorolki będzie naszym wybawieniem. Tak jak rekreacyjni użytkownicy longboardu mogą nie odczuć większej różnicy z zastosowania dodatkowej przyczepności, tak osoby zainteresowane choć odrobinę akrobacjami powinni bez zwłoki przykleić grip do swoich desek. Bezpieczeństwo jest w końcu najważniejsze. Zdrowie każdego z nas jest wart znacznie więcej niż kilkanaście złotych wydanych na grip. Jeżeli zadbasz już o swoje bezpieczeństwo to pozostaje już tylko wyjazd do skateparku!

źródło: pl.skate-europe.com – skateshop online