Press "Enter" to skip to content

Ogród wertykalny, czyli sposób na poprawę jakości powietrza

Nasze otoczenie znacząco wpływa na samopoczucie. Sposób urządzenia przestrzeni, dobrana kolorystyka, rozmieszczenie mebli, światło, roślinne dekoracje  w istotny sposób tworzą odpowiednią atmosferę, która oddziałuje na emocje i nastrój. Towarzystwo naturalnych, zielonych dekoracji w potrafi uspokajać, relaksować, tworzy przyjazny klimat do pracy. Dużą popularnością cieszą się ogrody wertykalne – kompozycje z roślin lub mchów, które oryginalnie upiększają otoczenie.

Ogrody wertykalne – trochę przyrody w miejskiej dżungli

Pionowe roślinne aranżacje znalazły szerokie zastosowanie w biurowcach, w halach wystawowych, w galeriach, ale też w domach prywatnych. Umieszczone w pustych, korporacyjnych salach wprowadzają dużo ciepła i tworzą bardziej ludzki, przyjazny klimat, tym samym motywując do pracy. Mogą też tworzyć kreacje ogrodowe na zewnątrz budynków lub stanowić naturalne ścianki działowe.

Oprócz walorów estetycznych posiadają one również zalety zdrowotne. Przede wszystkim oczyszczają powietrze, regulują jego wilgotność, wyłapują kurz i toksyny. Rozwiązują niejeden problem, wynikający z przebywania w suchym otoczeniu i wdychania alergenów. Działają niczym ekologiczny filtr, który wychwytuje nieczystości i dostarcza cennego tlenu.

Najlepsze gatunki roślin oczyszczających powietrze

Aby w pełni czerpać ze zdrowotnych i estetycznych korzyści zielonych kompozycji, najpierw należy odpowiednio przemyśleć ich aranżację. Najlepiej wybrać stanowisko, w którym dominuje światło rozproszone oraz dobierać rośliny o podobnych wymaganiach środowiskowych. Ogrody wertykalne najlepiej zlecić profesjonalistom.

Dobór zieleni jest kwestią indywidualnych upodobań. Jednak są odpowiednie gatunki roślin, które wspaniale sprawdzają się na ściennych dekoracjach oraz mają wyjątkowe właściwości oczyszczające powietrze. Królami w świecie naturalnych filtrów są bluszcz pospolity i epipremnum złociste. Gatunki te w błyskawicznym tempie rozrastają się, pną i tworzą zieloną ścianę. Dodatkowo usuwają z otoczenia takie szkodliwe substancje, jak benzen, ksyleny, toluen, formaldehyd. Podczas projektowania ściennych dekoracji, nie da się pominąć walorów paproci. Świetnie sprawdzają się też begonie, draceny i fikusy. Jeżeli pożądany jest intensywny akcent kolorystyczny, wtedy warto zainwestować w petunie, a nawet w lawendę.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest tworzenie ogrodu wertykalnego z mchu, który ma niewielkie wymagania środowiskowe, a pięknie wygląda. Z tego powodu dedykowany jest dla osób, które ciągle skarżą się brak czasu, a opieka nad roślinami to dodatkowy kłopot.

Piękno natury w zasięgu ręki

Ogrody wertykalne to doskonały pomysł na aranżację przestrzeni. W prosty sposób można ozdobić domowe lub służbowe pomieszczenia, stworzyć unikalny klimat pozwalający na pracę, ale i na relaks. To idealne rozwiązanie na ożywienie chłodnych, pustych i industrialnych projektów wnętrz.