Press "Enter" to skip to content

Osuszacze – co usunie wilgoć?

Nowy dom po budowie ma to do siebie, że niestety pewne naturalne czynniki, takie jak wilgoć pojawiają się zupełnie naturalnie i co gorsza – muszą zostać zwalczone. Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach, to temperatura 20-22°C. Wilgoć w domu bierze się z zewnątrz – z przecieków z nieszczelnego dachu albo z podciągania z gruntu, ponieważ podłoga lub fundamenty nie są poprawnie izolowane. Może również pochodzić z wewnątrz pomieszczenia. Dlatego właśnie zainstalowana odpowiednia wentylacja powinna usuwać wilgotne powietrze. Nadmiar wilgoci, bez względu na to skąd pochodzi, umożliwia rozwój bardzo niebezpiecznych i niezdrowych dla ludzkiego organizmu grzybów pleśniowych.

Wilgoć, a technologia

Wilgoć usuwa się na różne sposoby – służą do tego wszelakie urządzenia dostępne w ofercie rynkowej. Osuszacze powietrza, to najpopularniejsze urządzenia do walki z wilgocią w pomieszczeniu, stosowane zarówno w osuszaniu mieszkań, jak i w domu po remoncie. Zastosowanie osuszaczy powietrza wspartych wentylatorami, dmuchawami oraz nagrzewnicami, daje możliwość odpowiedniego wpływu na warunki klimatyczne w pomieszczeniu, w którym chce się wysuszyć mokre ścianki, tynki czy posadzki. Osuszacze, służą raczej jedynie do ratowania w sytuacjach awaryjnych, bo nie jest to metoda, aby trwale i ciągle usuwać wilgoć z pomieszczeń. Przede wszystkim usuwa się wilgoć za pomocą wentylacji: grawitacyjnej, lub mechanicznej, które zostały wymyślone właśnie po to, aby usuwać wilgoć z wnętrza domu.

Osuszanie fundamentów

Osuszanie domu po budowie, to przede wszystkim konieczność osuszenia zawilgoconych murów. Osuszanie można przeprowadzić korzystając z wielu rozwiązań. Najczęściej stosuje się specjalne substancje i tynki, pochłaniające wodę z materiałów budowlanych lub za pomocą wspomnianych wcześniej osuszaczy kondensacyjnych. Przy tej ostatniej metodzie bardzo ważne jest, aby odciąć osuszone pomieszczenie od pozostałych oraz dla właściwej pracy osuszaczy zaślepić wszystkie otwory wentylacyjne. Im suchsze powietrze wewnątrz, tym szybciej wszystko wyschnie. Jeżeli posiada się możliwość przewietrzania pomieszczenia, to utrzymywanie w nim wysokiej temperatury i stałego przepływu powietrza będzie wystarczające. Rozwiązaniem na wilgoć jest odpowiednie wentylowanie oraz ich regularne ogrzewanie – w taki sposób, aby nie było w nim znaczących spadków temperatury wewnątrz pomieszczenia. Ściany należy obserwować i nie wykonywać żadnych prac wykończeniowych dopóki wilgoć nie zniknie. Jeśli wystąpi zagrzybienie, to warto zastosować bardzo dobrej jakości preparat grzybobójczy, a następnie zabezpieczyć podłoże farbą.

Osuszanie mikrofalowe, to kolejny bardzo wydajny sposób na odwilgocenie i osuszenie budynków. Pod wpływem działania fal mikrofalowych, wilgoć w domu stopniowo zamienia się w parę wodną. Ale warunkiem takiego osuszania jest odpowiednio pracująca i wydajna wentylacja, która jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem pary wodnej. Warto również zaznaczyć, że mikrofalowe osuszanie stosowane jest do dogłębnego zmniejszania wilgoci w ścianach budynku, ponieważ fale docierają do głębszych warstw muru i odprowadzają z nich wilgoć. Należy jednak pamiętać, że fale mikrofalowe są szkodliwe dla organizmu, dlatego osuszanie wiąże się z tymczasowym brakiem użytkowania pomieszczeń.

Osuszanie mieszkań

Wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się w przypadku montowanych teraz bardzo szczelnych drzwi i okien. W mieszkaniu nie ma naturalnego ruchu powietrza, który jest niezbędny do prawidłowego jej działania. Samo wietrzenie w momencie kiedy grzyb się pojawił już wtedy nie wystarczy, a dodatkowo, trzeba pomieszczenia ogrzewać. Później trzeba koniecznie rozszczelniać okna, gdyby wilgoć dalej stanowiła problem. Ważne jest również zamontowanie okien z wywietrznikami.

Źródło: Nord-Help.pl – Osuszanie budynków, likwidacja wilgoci.