Press "Enter" to skip to content

Piec do sauny – ze sterownikiem czy bez?

Piec do sauny jest niezbędnym elementem jej wyposażenia. Dokonując jego wyboru, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, kubaturę pomieszczenia, rodzaj instalacji elektrycznej, a także nasze osobiste preferencje, w zależności od tego, czy ma to być sauna sucha, czy parowa.

Rodzaje pieców do sauny

Ze względu na sposób sterowania można wyróżnić:

– piec do sauny z pokrętłami,

– piec do sauny ze sterownikiem.

Piec sterowany za pomocą pokręteł jest najprostszą formą tych urządzeń, nie jest zaopatrzony w sterownik ani w czujniki. Sterowany jest przy pomocy pokręteł, z których jedno zazwyczaj odpowiada za pracę termostatu lub moc grzałki, a drugie za pracę czasomierza. Zaletą takich pieców jest ich łatwy montaż, prosta obsługa i korzystna cena. Piece zaopatrzone w pokrętła są dobrym rozwiązaniem w saunach o małej powierzchni. Przykładem takiego urządzenia jest piec Harvia, który jest urządzeniem wielofunkcyjnym, ma wbudowany jednocześnie generator pary. Specjalna i lekka konstrukcja pieca sprawia, że można umieścić go na ścianie, zajmuje niewiele miejsca, zmieści się nawet w jednoosobowej saunie. Niedogodnością takiego rozwiązania może być to, że wbudowany sterownik wewnętrzny jest narażony na działanie wysokiej temperatury, istnieje wiec ryzyko jego awarii.

Piec do sauny ze sterownikiem jest zaopatrzony w specjalny panel do sterowania, który jest montowany na zewnątrz albo wewnątrz sauny. Sterowniki występują w dwóch wersjach:

– mogą być zaopatrzone w czujniki,

– bez czujników.

W piecu do sauny ze sterownikiem bez czujników trzeba wcześniej ustawić wysokość temperatury, z jaką piec powinien ogrzewać saunę, a także, po jakim czasie od włączenia ma zacząć grzać i jak długo. Zdecydowanie dużo lepszym udogodnieniem jest piec do sauny ze sterownikiem zaopatrzonym w czujniki. Na takim urządzeniu można ustawić wymaganą temperaturę, której piec samodzielnie pilnuje. W przypadku pieców dwufunkcyjnych urządzenie reguluje samo również poziom wilgotności.

Czy piec do sauny powinien być zaopatrzony w sterownik?

W przypadku pieców o małej mocy sterownik jest wbudowany w jednostkę grzewczą, nie ma potrzeby wówczas montowania żadnego sterownika zewnętrznego. Popularnie stosowany piec Harvia zaopatrzony w sterownik daje możliwość:

– ustawienia temperatury,

– ustawienia czasu pracy pieca,

– włączania i wyłączania światła,

– ustawienia funkcji włączania pieca o określonej porze.

Piec do sauny ze sterownikiem jest zazwyczaj przydatny w sytuacji, kiedy urządzenie ma większą moc. Dokonując wyboru sterownika, trzeba zwrócić uwagę, jaki zakres mocy może on obsłużyć oraz jakie dodatkowe urządzenia będzie obsługiwać. Inny rodzaj sterownika jest potrzebny do sauny suchej, a inny do mokrej, wybór uzależniony jest także czy piec ma wysoką, czy niską moc oraz od tego, czy sauna jest na podczerwień. Nowoczesne sterowniki mają wiele dodatkowych funkcji i mogą być sterowane za pomocą aplikacji w telefonie.