Press "Enter" to skip to content

Podpowiadamy, kiedy uzupełnić przydomową butlę propanem

Mieszkając w domu mamy znacznie więcej obowiązków, niż żyjąc w bloku. Jednak w zamian otrzymujemy niezależność i niebywałą wygodę. Jednym z nieodzownych obowiązków w domu jest zapewnienie ciepła we wnętrzach w zimowe dni. Ogrzewanie gazem propan jest najlepszą metodą, ekologiczną ekonomiczną i zapewniającą wygodę użytkowania. Mimo wszystkich niezaprzeczalnych minusów, należy pamiętać o okresowych przeglądach i konserwacji, ale przede wszystkim o uzupełnianiu przydomowej butli z propanem. Kiedy najlepiej to zrobić i czy wybór momentu tankowania ma znaczenie?

Tankowanie zbiornika gazem propan

Każdy kto już posiada instalację na gaz propan z pewnością doskonale o tym wie, a osoby zastanawiające się nad wdrożeniem tego rozwiązania w swoim domu ucieszą się na wiadomość, że tankowanie gazu propan jest łatwe, szybkie i bezproblemowe dla użytkownika. Gaz propan jest dostarczany na posesję za pomocą samochodu cysterny. Chcąc uzupełnić zapas gazu, wystarczy skontaktować się z lokalnym dostawcą i umówić na dogodny termin. W wyznaczonym dniu zjawi się cysterna, a pracownicy dostawcy zadbają o szybkie i sprawne uzupełnienie gazu w zbiorniku. Warto także zainteresować się długoterminową współpracą z jednym dostawcą. Często decydując się na regularne tankowanie i wykonywanie okresowych przeglądów w jednej firmie, możemy liczyć na atrakcyjne ceny gazu. Dobrze sprawdzić czy w naszej okolicy jest taka możliwość.

Czy ceny gazu propan są zmienne?

Obserwując wahania cen ropy i benzyny, czy chociażby węgla kamiennego, można mieć podejrzenia, że również ceny gazu propan nie pozostają wciąż na stałym poziomie. Warto jednak wiedzieć co wpływa na zmienność cen i czy są one regularne. 

Otóż od wielu lat ceny gazu propan zmieniają się dwa razy do roku i jest to ściśle uzasadnione warunkami atmosferycznymi. Nie wiąże się to jednak ze zmniejszonym pozyskiwaniem gazu w określonej porze roku, a raczej zwiększonym na niego zapotrzebowaniem. Na początku roku, kiedy sezon grzewczy dobiega końca, ceny gazu propan spadają. Zmniejsza się popyt na gaz, więc utrzymywanie cen na wyższym poziomie jest zupełnie nieuzasadnione. 

Natomiast pod koniec roku, jeszcze zanim pogoda zdąży przypomnieć o potrzebie ogrzewania domu, ceny gazu propan wzrastają. Nie są to podwyżki drastyczne, jednak przy tankowaniu dużej ilości gazu w końcowym rozrachunku może być to odczuwalne. 

Pod koniec roku rozpoczyna się sezon grzewczy, a więc tym samym wzrasta zapotrzebowanie na gaz propan. Dla dostawców jest to dobra okazja, aby zarobić na spóźnialskich, którzy nie zadbali o zatankowanie gazu poza sezonem.

Kiedy uzupełniać przydomową butlę z propanem?

Biorąc pod uwagę wahania cen, o których wspomnieliśmy powyżej, najlepiej jest wybierać na tankowanie okres, kiedy cena gazu propan jest najniższa. Jednak aby było to możliwe, warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania i zakładania całej instalacji na gaz. Kluczowa jest tutaj bowiem wielkość zbiornika, na jaki się zdecydujemy. 

Z jednej strony należy wziąć pod uwagę czy gaz z butli będzie wykorzystywany wyłącznie do ogrzewania kaloryferów, czy też wykorzysta się jego wielofunkcyjność. Warto wiedzieć, że gaz propan może z powodzeniem zasilać kuchenkę gazową oraz służyć do ogrzewania wody użytkowej. Jeśli instalacja na gaz propan będzie zasilała jedynie ogrzewanie domu, to wtedy wystarczy wziąć pod uwagę jego metraż. Natomiast jeśli będziemy chcieli korzystać z gazu propan przez cały rok wykorzystując go również do innych celów użytkowych, to warto także w obliczeniach uwzględnić liczbę mieszkańców domu. W ten sposób można obliczyć średnie roczne zużycie gazu na dane gospodarstwo domowe. Wydaje się to dość skomplikowane dla osoby niezaznajomionej z tematem, jednak specjaliści od instalacji nauczeni doświadczeniem z pewnością pomogą wybrać odpowiednią wielkość zbiornika. 

Tym samym wybieramy i instalujemy przydomowy zbiornik na gaz propan o takiej wielkości, aby jego tankowanie odbywało się nie częściej niż dwa razy do roku. Najlepiej jednak, jeśli pojemność zbiornika będzie odpowiadała rocznemu zużyciu. Wtedy bez najmniejszych problemów można tankować gaz propan po niezwykle atrakcyjnych cenach, poza sezonem grzewczym i oszczędzać na ogrzewaniu jeszcze więcej.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG