Press "Enter" to skip to content

Radiowy system rejestracji temperatury – jak działa i gdzie jest wykorzystywany?

W dzisiejszych czasach bezprzewodowe przekazywanie danych pomiarowych z kilkudziesięciu rejestratorów równocześnie nie stanowi żadnego problemu. Radiowy system rejestracji umożliwia dokonywanie i rejestrowanie nie tylko temperatury, ale także wilgotności oraz naświetlania UV/VIS. Z tego względu wykorzystywany jest m.in. w laboratoriach, bankach, szpitalach czy muzeach.

Zasada działania

Radiowy system rejestracji temperatury służy do przeprowadzania pomiarów i rejestrowania danych pomiarowych z wykorzystaniem komunikacji radiowej w roli łącza z komputerem. Zasięg tego urządzenia w terenie niezabudowanym wynosi nawet do 150 m. Niebywałą zaletą rejestratora jest brak okablowania i konieczności systematycznego zgrywania danych do komputera bezpośrednio z urządzenia. Jednocześnie rejestrator temperatury zapewnia dokładne i pewne pomiary z dokładnością do 0,3 stopnia Celsjusza. Szczelna obudowa sprawia, że może być wykorzystywany nawet w trudnych warunkach środowiskowych (np. przy dużej wilgotności). Wewnątrz takiego modułu montowana jest bowiem specjalna tabletka, której celem jest odprowadzanie wilgoci z rejestratora. Ponadto dzięki zastosowaniu czytelnego wyświetlacza LCD, praca z tym urządzeniem jest niezwykle komfortowa. Przykładowo można na bieżąco śledzić dane pomiarowe (próbkowanie trwa od 1 sekundy do 60 minut) oraz stan naładowania baterii. Co ciekawe, standardowy radiowy system rejestracji temperatury pomieści nawet do 16 000 wyników pomiarowych.

Transmisja danych

Powyższy system do monitorowania temperatury pozwala przesyłać zgromadzone w pamięci urządzenia dane pomiarowe przy pomocy USB, sieci LAN, bezprzewodowego WiFi lub transmisji GPRS. Dane odczytywane są natomiast z użyciem tzw. bazy odczytowej. Rejestratory temperatury mogą przekazywać dane pomiarowe o szerokim zakresie – od -30 stopni Celsjusza do +80 stopni. Równolegle urządzenie może monitorować stany alarmowe i wysyłać powiadomienia o przekroczonych normach w formie wiadomości e-mail lub SMS. System zapewnia zatem ochronę danych na najwyższym poziomie. Bazy odczytowe zostały zaprogramowane w taki sposób, aby płynnie zarządzać grupą nawet do 100 rejestratorów. Moduły tego typu wyposażono też w funkcję korekcji pomiarów, aby zapewnić jak najbardziej precyzyjne wartości. Ponadto urządzenia posiadają baterię o wydłużonej żywotności, która zapewnia ich prawidłową pracę nawet przez okres 4 lat.

Zastosowanie

Rejestratory temperatury, dzięki lekkiej i wytrzymałej konstrukcji oraz niewielkim rozmiarom, mogą być wykorzystywane do pomiarów nawet w trudnych warunkach środowiskowych. W szczególności sprawdzą się w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, niska temperatura czy ograniczony dostęp do światła słonecznego. Większość tego typu produktów nie jest jednak przeznaczona do wykonywania pomiarów bezpośrednio w cieczy. W tym celu warto sięgnąć po tzw. sondę zewnętrzną.

Radiowy system rejestracji temperatury wykorzystywany jest przede wszystkim do pomiarów w chłodniach, laboratoriach, fabrykach, szpitalach czy muzeach. Stosowany jest również w inżynierii lądowej oraz w rolnictwie do monitorowania bieżących warunków atmosferycznych.

Radiowy system rejestracji temperatury wyróżnia się przede wszystkim wysoką precyzją pomiarową oraz łatwością transmisji danych. Dzięki kompaktowym rozmiarom oraz szerokim zakresie pracy sprawdza się w różnych dziedzinach przemysłu.