Press "Enter" to skip to content

Segregacja śmieci – sprawdź, jaki worek wybrać

Na całym świecie każdego dnia produkowane są tony śmieci. Śmieci są nieodzownym elementem praktycznie każdej dziedziny naszego życia. Każde gospodarstwo domowe w ciągu tygodnia jest w stanie wyprodukować, aż kilkadziesiąt kilogramów odpadów różnej maści. Wszelkiego rodzaju opakowania plastikowe, puszki, czy kartony – to zaledwie drobna część artykułów, które każdego dnia lądują w naszych koszach. Kluczem do sukcesu, aby nie zatracić się w hurtowych ilościach produkowanych odpadów – jest ich skuteczna segregacja.

Segregacja śmieci w gospodarstwie domowym

Do segregacji odpadów zobowiązany jest każdy obywatel naszego kraju. Mieszkając zarówno w domu jednorodzinnym, jak i również w bloku – musimy prowadzić ścisłą segregację śmieci, które generujemy każdego dnia. Odpowiednia segregacja przekłada się na mniejszą ilość odpadów na składowiskach śmieci. Oznacza to również mniejszy koszt zarówno dla środowiska, jak i dla społeczeństwa. Segregacja przyczynia się też do recyklingu, który to znowu zapobiega przedwczesnemu wyczerpaniu się surowców naturalnych. Segregując śmieci, jesteśmy w stanie znacznie poprawić warunki naszego życia oraz roślin i zwierząt. Jak jednak poradzić sobie z odpowiednią segregacją? Z ratunkiem przychodzą nam worki na śmieci.

Jaki rodzaj śmieci do jakiego worka?

Kolorowe worki na śmieci to wbrew pozorom nie tylko aspekt wizualny. Dany kolor przypisany jest stricte do danego rodzaju odpadu. Dlatego też zarówno worki na śmieci, jak i same kosze mają szczególnie wyselekcjonowane kolory, a my jako obywatele, jesteśmy zobowiązani do ich przestrzegania oraz segregacji odpadów zgodnie z ogólnie przyjętą kolorystyką. O jakich kolorach jednak mowa?

  • Niebieski – do kosza lub worka oznaczonego takim kolorem powinniśmy wrzucać tylko i wyłącznie produkty papierowe takie jak kartony, czy opakowania.
  • Żółty – kolor żółty oznacza ni mniej ni więcej jak metale oraz tworzywa sztuczne, czyli wszelkiego rodzaju puszki, czy opakowania plastikowe
  • Zielony – ten kolor zarezerwowany jest na szkło, takie jak butelki, czy słoiki
  • Brązowy – Odpady BIO, czyli wszelkiej maści odpadki organiczne, które ulegają procesowi naturalnego rozkładu. Do worka o kolorze brązowym wrzucimy więc między innymi obierki z warzyw, skorupki jak, czy fusy z kawy
  • Czarny – kolor czarny, czyli najbardziej uniwersalny oznacza wszelkiej maści odpady zmieszane. Oznacza to, iż do worka na śmieci o takiej kolorystyce powinniśmy wrzucać wszelkiej maści odpady, które nie będą w stanie być poddane recyklingowi, jak np. olej po smażeniu, resztki mięsa, czy niedopałki papierosów

Segregacja jest istotna

Segregacja na śmieci to bardzo ważna czynność, która towarzyszy nam na co dzień. Kolorowe worki na śmieci oraz kontenery sygnalizują nam jaki odpad powinniśmy w nich umieszczać. Trzymając się tych zasad oraz kolorystki, jesteśmy w stanie znacznie wpłynąć na proces recyklingu, który to znowu jest bardzo ważny i obecny zarówno w przemyśle, jak i również w naszych domach. Segregacja prowadzi do czystszej planety, a czystsza planeta to zdecydowanie lepsze środowisko zarówno dla nas ludzi, jak i dla zwierząt oraz roślin.