Press "Enter" to skip to content

Świąteczne prezenty dla artystycznej duszy

Wszyscy lubimy dostawać prezenty. Szczególnie te świąteczne. Mogą być przeróżne. Zależy, co lubi obdarowywany. Mogą to być np. książki albo coś innego, bardziej oryginalnego.

Ale szczególną grupą ludzi są artyści. Oni też lubią prezenty. Ale jakie?…

Może dobrym pomysłem będą farby lub markery np. do tkanin. Przecież na materiale też można malować. Zarówno farby jak i markery są doskonałą propozycją na prezenty dla osób z fantazją, lubiących tworzyć coś  własnego i niepowtarzalnego. Delikatny jedwab i inne tkaniny powodują, że technika malowania na nich jest ekscytująca i dostarcza wielu wrażeń. Wyzwala również pomysłowość i kreatywność.

Kolorów podstawowych jest mnóstwo, a przecież łącząc je, można otrzymać zupełnie nowy odcień… Można również uzyskać odporną na pranie farbę do tkanin w sposób niemalże natychmiastowy. Do farby akrylowej należy dodać Medium Tekstylne w odpowiedniej ilości. W ten sposób możemy przy okazji stworzyć własną farbę do tkanin.

Farby do tkanin mają przeważnie konsystencję kremu. Pozwala to bez problemu rozprowadzić je na powierzchni materiału. Użyta do ich produkcji żywica jest wysokiej jakości, dzięki czemu farby ani nie pękają po wyschnięciu ani nie spierają się w czasie prania.

Są również farby, które nakłada się na tkaninę za pomocą pędzla. Można więc za ich po mocą tworzyć obrazy z tą różnicą, że są to obrazy na materiale użytkowym, a nie oprawionym w ramy.

Kupując farby, należy zwrócić uwagę, jakie to farby. Najbardziej praktyczne w użytkowaniu są farby „kryjące”. Szczególnie jeżeli mają służyć do ozdabiania ciemnych tkanin. Trzeba ich wtedy po prostu mniej nakładać, aby podkład ( materiał ) nie „prześwitywał”. Ponadto należy pamiętać, że każda farba przesiąka. Dlatego dobrze jest, gdy między dwie warstwy tkaniny włoży się    np. tekturę lub w inny sposób zabezpieczy spodnią część farbowanej rzeczy (np. bluzki bawełnianej).

Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę, jaka tkanina ma być malowana i dopasować do niej odpowiednią farbę. Można poradzić się sprzedawcy w sklepie specjalistycznym lub zasięgnąć informacji od kogoś znającego się na tym.

Zamiast farb do malowania tkanin można używać również markerów. Oczywiście muszą to być markery niezmywalne. Zawierają farbkę do tkanin. Po jej wyschnięciu i termicznym utrwaleniu, tkaniny można prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Do ozdobienia materiału można również używać markerów i farb równocześnie. Na przeznaczonym do ozdobienia materiale możemy markerami nanieść zaplanowany wzór lub litery, a następnie farbami wypełnić rysunek. Kiedy tkanina jest całkowicie sucha, pozostaje tylko utrwalenie dzieła , prasując je żelazkiem po odwrotnej stronie. Może to być świetny unikatowy prezent dla bliskich lub znajomych.

Tak więc na rynku występuje tak bogata oferta zarówno farb jak i markerów do tkanin, że największym problemem staje się podjęcie decyzji, jaką farbę chcemy mieć. Są farby oparte na bazie środków naturalnych ale są również syntetyczne. To samo dotyczy markerów i pisaków.

Ponadto są one produkowane zarówno przez firmy polskie jak i zagraniczne. Przykładem mogą być farby i markery do tkanin Nerchau. Są to hobbystyczna barwniki do tkanin produkcji niemieckiej. Są wodorozcieńczalne. Można je stosować zarówno n a jasne jak i na ciemne tkaniny.

Są stworzone na bazie zarówno naturalnych jak i syntetycznych barwników. Kiedy tkanina wyschnie, motyw należy przeprasować po lewej stronie lub przez szmatkę (przez około 5 minut). Mogą być prane w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Jedynie odcienie metaliczne wymagają, aby temperatura prania nie przekraczała 40 stopni.

Do dyspozycji są również pisaki firmy Darwi, które przyciągają intensywnymi kolorami. Białe tkaniny idealnie mogą ozdobić markery Giotto Decor.

Batyst, len, bawełnę i bawełnę z zawartością włókien syntetycznych do 20 % idealnie ozdobią farby i markery do tkanin Javana KREUL. Są one również odporne na światło.

Na rynku jest tyle marek pisaków, farb, markerów, kredek i tuszów do tkanin, że trudno je wszystkie wymienić. Planując ich zakup, należy dobrze przemyśleć, co i do czego ma to być użyte. Dopiero wtedy można dobrać odpowiednie farby czy tusze.