Press "Enter" to skip to content

Wapnowanie gleby – kiedy należy je przeprowadzić?

Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych jest wapnowanie gleby. Pozwala ono na podniesienie odczynu pH gleby, która jest zbyt kwaśna. Uzupełnia także glebę w wapń przyswajalny dla roślin, którego niedobór może mieć niekorzystne skutki. Kiedy więc należy wapnować glebę, a kiedy lepiej tego nie robić? W jaki sposób dokonywać tego zabiegu agrotechnicznego i przy użyciu jakich środków, aby korzyści dla uprawianych roślin były jak największe?

Kwaśna gleba = sygnał do rozpoczęcia wapnowania

Nadmierne zakwaszenie gleby (niski odczyn pH) jest sygnałem do rozpoczęcia procesu wapnowania. Odczyn pH sprawdzać należy za pomocą kwasomierza nazywanego również pH-metrem. Można też oczywiście oddać próbki gleby do analizy laboratoryjnej. Bez względu jednak na sposób pomiaru, należy wykonywać go w wielu miejscach działki, aby był bardziej miarodajny i wskazywał na ewentualne różnice w pomiarach.

Warto przy tym pamiętać, że różne roślin lubią różne środowiska. Kwasolubne borówki amerykańskie na przykład wcale nie wymagają wapnowania gleby, w której zostały posadzone.

Wapnowanie gleby najlepiej przeprowadzać jesienią po zbiorze owoców pracy na działce. Można też wykonać je wczesną wiosną z zastrzeżeniem, że okres między wapnowaniem a wysiewem musi być jak najdłuższy.

Jak i czym wapnować glebę?

Równomierne rozsiewanie nawozów wapniowych i mieszanie ich z górną warstwą gleby jest kluczowe do prawidłowego i efektywnego rozwoju korzeni większości roślin. Nawozy wapniowe należy stosować, gdy jest sucho, unikać natomiast ich używania, kiedy gleba jest mokra.

Do wapnowania gleby doskonale nadaje się wapno węglanowe lub tlenkowe. Wapno węglanowe nadaje się do wapnowania wszystkich rodzajów gleb. Jest też nieco bezpieczniejsze dla roślin niż na przykład wapno granulowane kredowe. To pierwsze działa wolniej, drugie – szybciej, dlatego wapna granulowanego kredowego powinien używać doświadczony rolnik. Wtedy spełni swoją funkcję równie dobrze, co wapno węglanowe.

Wolniejsze w działaniu od wapna węglanowego jest wapno dolomitowe, które jest bardzo bogate w magnez. Odkwaszanie gleby tym rodzajem wapna daje efekty po dwóch czy trzech latach, ale utrzymują się przez bardzo wiele kolejnych lat. Warto wybierać dolomit mielony, nie kruszony.

Wapno tlenkowe wymagające precyzyjnego dawkowania

Ostatnim nawozem wapniowym, który warty jest opisania, jest wapno tlenkowe, na przykład rolnicze wapno palone. Są to rodzaje wapna, które działają bardzo szybko i służą do nawożenia tylko gleb średnich i ciężkich. Gleby te nie są tak narażone na gwałtowne zmiany odczynu pH gleby, ale przy stosowaniu wapna tlenkowego trzeba zachować jak największą dokładność i ostrożność.

Przedawkowanie tego typu nawozu skutkuje zakłóceniem procesów mikrobiologicznych zachodzących w glebie i degraduje próchnicę. Nie są polecane amatorom i na pewno nie należy ich stosować na działkach czy ogrodach przydomowych.