Współcześni przedsiębiorcy inwestujący w instalację do wytwarzania sprężonego powietrza mają możliwość wyboru urządzeń spośród wielu modeli różniących się w niektórych przypadkach w sposób diametralny. Należy podjąć decyzję nie tylko, co do rodzaju sprężarki, jej mocy, ale także dodatkowych technologii oraz wyposażenia.
Niezbędne jest gruntowne rozeznanie w tym obszarze, jeżeli chcemy podjąć rozsądną decyzję inwestycyjną na długie lata eksploatacji urządzenia. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy czy kwalifikacji, możemy powierzyć dobór instalacji konsultantom technicznym u poszczególnych producentów.
Niemniej jednak, warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę, aby nie być zaskoczonym czy nawet wprowadzonym w błąd.
Budowa sprężarki – najważniejsze elementy instalacji
W zakładach przemysłowych mówi się o kompleksowym systemie wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza, którego podstawowym elementem jest kompresor. Oprócz niego, instaluje się szereg innych układów ściśle ze sobą powiązanych:
- układ uzdatniania sprężonego powietrza, w skład którego wchodzą
- filtry,
- separatory,
- osuszacze,
- układy chłodzenia,
- układ odprowadzania kondensatu,
- zbiorniki,
- system dystrybucji sprężonego powietrza (rury przesyłowe).
Z kolei kompresor to przede wszystkim silnik elektryczny przetwarzający elektryczność z sieci w energię mechaniczną, która następnie jest przekazywana poprzez napęd do mechanizmu sprężającego (moduł śrubowy lub tłokowy). Tym samym powietrze jest pobierane najczęściej z otoczenia zewnętrznego.
Dobór kompresorów – najważniejsze cechy oraz parametry
Przede wszystkim, wybór konkretnego modelu musi być uzasadniony pod kątem specyficznych potrzeb procesu technologicznego, do którego urządzenie ma być wykorzystywane. Musimy znać precyzyjną wielkość sprężonego powietrza, na które jest zapotrzebowanie ze strony zasilanych punktów odbioru. W zależności od warunków przestrzennych, ilości wolnego miejsca oraz układu maszyn i urządzeń na planie hali, powinniśmy wybierać instalację o odpowiednich wymiarach.
Jeśli nasze punkty odbioru wykazują stosunkowo zmienne w czasie zapotrzebowanie na sprężone powietrze, powinniśmy rozważyć możliwość zakupu kilku mniejszych sprężarek, które w razie potrzeby można wyłączyć. W dodatku, przynajmniej jedna z nich (główna) powinna być wyposażona w technologię zmiennej wydajności (prędkości obrotowej), co pozwala na dokładne dopasowanie wielkości produkcji powietrza do chwilowego zapotrzebowania – jest to prosta droga do oszczędności na energii elektrycznej.
Poszczególne modele sprężarek wykazują różną klasę czystości sprężonego powietrza (od 0 do IV). Teoretycznie może się wydawać, że zawsze należy dążyć do jakości najwyższej (0), jednak nie zawsze ma to uzasadnienie ekonomiczne. Rygor wysokiej jakości powietrza jest szczególnie istotny w branży spożywczej, farmaceutycznej czy medycznej, gdzie nie ma mowy o jakichkolwiek zanieczyszczeniach, które mogłyby się przedostać do produktu finalnego. W tym kontekście należy także podjąć decyzję o optymalnej dla nas technologii sprężarki:
- sprężarka olejowa – czynnikiem smarującym moduł sprężania oraz odprowadzającym ciepło jest olej,
- sprężarka bezolejowa – czynnikiem smarującym moduł sprężania oraz odprowadzającym ciepło jest woda.
Wybór producenta – rynek wtórny czy pierwotny?
Jeśli dokładnie znamy swoje potrzeby i na ich podstawie określiliśmy podstawowe założenia dotyczące sprężarki, którą chcemy nabyć, możemy rozpocząć poszukiwanie konkretnych ofert. Zasadniczo, możemy zdecydować się na kompresor używany, pod warunkiem, że jest on w dobrym stanie technicznym. Takie wyjście pozwoli nam zaoszczędzić pewną ilość środków finansowych. Z drugiej strony, nowa sprężarka gwarantuje nam niezawodność poprzez gwarancję producenta (konserwacja oraz serwis bez ograniczeń przez czas trwania gwarancji). Niezależnie od wszystkiego, powinniśmy wybierać kompresory sprawdzonych, uznanych na rynku producentów.
Źródło: Almig – sprężarki powietrza